Chaty a chatky

Kvalitné drevené zrubové chaty a chatky, vyrobené zo sibírskeho dreva prvotriednej kvality, kombinujú útulnosť, funkčnosť a ekologické aspekty nízkoenergetického spôsobu bývania. Z našej širokej ponuky si vyberie naozaj každý – na výber máme klasické aj moderné záhradné chatky, jednopodlažné a dvojpodlažné chaty na víkendové, ale aj celoročné využitie, a to už od 13,5 m2.
Prečítajte si viac o kategórii Chaty a chatky.

V našej ponuke nájdete malé drevené záhradné chatky i veľkorysé drevené chaty a chalupy. Čo si vybrať?

Tak ste sa rozhodli. Či už hľadáte útek zo zovretia štyroch stien paneláka, dokonalé miesto na rodinné oslavy, posedenia či dovolenky, prípadne priestor pre realizáciu všetkých vašich záhradkárskych túžob a predstáv, iste pokukujete po rekreačnom pozemku či priamo chate na predaj. Pre ktorý variant sa rozhodnúť? Pokúsime sa vám zhrnúť všetky výhody i nevýhody a pridať naše odporúčania.

 

1. Záhradná chatka ako praktický doplnok rekreačnej záhrady 

Vlastníte záhradku či pozemok a hľadáte preň menšiu chatku, do ktorej by ste vedeli skryť  záhradný nábytok či náradie, alebo dokonca seba pred nepriaznivým počasím? Hľadáte príjemné miesto s teraskou, na ktorej by ste si mohli vypiť poobednú kávičku či privítať návštevu? Potrebujete miestnosť navyše, v ktorej by sa dalo z času na čas aj prenocovať? V tomto prípade je pre vás ideálnym riešením jedna z našich záhradných chatiek. Nájdite si tú pravú, ponuka veľkostí i dizajnov je u nás skutočne široká!

 

Hľadáte na webe záhradné chatky na predaj? Možno by ste mohli zvážiť i toto riešenie 

Ak zatiaľ nie ste vlastníkom žiadneho pozemku, pravdepodobne usilovne hľadáte záhradku, ktorá by vám vyhovovala nielen svojou polohou a veľkosťou, ale i vybavením. V tomto prípade majú ľudia tendenciu zvoliť skôr pozemok, i keď v drahšej cenovej kategórii, ktorý už je už vybavený chatkou. V mnohých prípadoch však na nich čaká malá polozrúcanina, tmavá komôrka bez okien, zatekajúci, plesňou zdobený vlhký kumbál, s ktorým je nakoniec viac starostí, ako radosti. Záver? Často to skončí zbytočnými nákladmi na vypratávanie, búranie, odvoz sutín a ďalšiu stavbu. Radíme vám jedno: neriskujte. Vybavte si záhradku novou, čistulinkou, drevom voňajúcou chatkou, ktorá vám dobre poslúži ďalších X rokov. Rýchlo pochopíte, že je to dobrá investícia.   

 

Najlacnejšie záhradné chatky alias drevené chatky z Poľska… Prečo to nemusí byť dobrý nápad?

Tí, ktorí sa rozhodli investovať do novej chatky, bohužiaľ, pričasto urobia ďalšiu veľkú chybu:  sústredia sa viac na cenu, ako na kvalitu. Je úplne prirodzené, sledovať v procese kúpy cenovku a držať sa stanoveného rozpočtu. Viete však, ako sa hovorí, že nikto nie je tak bohatý, aby si mohol dovoliť kupovať lacné veci? Nuž, niečo na tom bude. Slávne poľské chatky síce potešia oko priaznivou cenou, kvalita je však žalostná a životnosť prikrátka. Nestabilné konštrukcie, nedostatočná schopnosť tepelnej izolácie, prepúštanie vlhkosti a vznik plesní sú len zlomkom z problémov, ktoré vás v prípade takéhoto riešenia môžu postretnúť. Viac o tom, prečo sa pri drevostavbách neopláca šetriť na materiále, sa dozviete tu.

 

2. Drevené montované chaty ako výborná investícia do zdravého tela i duševnej pohody

Kúpiť chatu v prírode? Skvelý nápad, veď pobyt na čerstvom, smogom takmer nedotknutom vzduchu, má priaznivý vplyv na telo i ducha. Vychovávajte deti či vnúčatá v lone prírody, zjednodušte si život, vypnite telefóny a hluk veľkomesta, oddýchnite si. Horská turistika a zbieranie húb, plávanie v jazere, piknik na lúke a večerné opekanie, gitara a piesne do noci. Sánkovačka na úpätí lesa či lyžovačka v blízkom stredisku, bežkovanie po lúkach, večerný šípkový čaj a spoločenské hry pri kozube. Kto by odmietol takúto idylku?

Jediné, čo človeku trocha skazí chuť do lesných čučoriedok či jabĺčok zo sadu na kopaniciach je aktuálna cena chát na predaj. Tie sú často staršie, ako my sami, zahalené rúškom tajomstva nevysporiadaných vlastníckych vzťahov, postavené na urbárnych pozemkoch s neistou budúcnosťou... Za romantickým dreveným kolesom na stene ukrývajú mnoho problémov. Statických, právnych, finančných. To rozhodne nechcete. 

 

Malá hotová chatka na predaj alebo radšej pozemok s poriadnou chatou?

V tomto prípade preto radšej odporúčame kúpu vlastného pozemku. Ešte i dnes sa dajú nájsť kúsky v skvelej lokalite, s dobrou dostupnosťou, vybavené aspoň nejakými z inžinierskych sietí a skvelou cenou k tomu. Čo im chýba? Snáď už len novučičká útulná drevená chata.

 

Čo teda zvoliť? Drevené rekreačné chatky, menšie drevené chatky či parádne celoročné zruby?

V podstate by ste mali mať na zreteli len tri atribúty: rozlohu pozemku, na ktorom chcete stavať, plánované využitie drevostavby a váš rozpočet. Predsa len, iná stavba pristane 15 árom pod lesom a iná dvesto metrom štvorcových pri jazere. Inak bude vyzerať chata s celoročným využitím pre ľudí na voľnej nohe a inak chata pre občasné využitie. A samozrejme, veľkosť a prepracovanosť záleží i od vášho rozpočtu. Ponuka v našej kategórii chaty a chatky je preto skutočne široká, aby si svojho favorita mohol vybrať naozaj každý.

 

Na záver: Drevené domy a chaty - oplatia sa vlastne montované stavby?

Väčšina pochybností, ktoré sa k drevostavbám vzťahujp, sa týka ich životnosti a odolnosti. Je potrebné zdôrazniť, že tieto aspekty sú závislé od kvality použitého dreva, hrúbky stien stavby a v neposlednom rade i kvality vyhotovenia. Ak je drevo kvalitné a stavba odborne zrealizovaná, jediné, čo treba zvážiť, je estetická stránka. Avšak, v tomto prípade tiež niet pochýb, veď drevené chaty a chatky sú absolútna, oku lahodiaca, klasika.


 

Základné pravidlá starostlivosti o drevostavbu

Napriek pomerne rozšíreným mýtom o krátkej životnosti drevostavieb možno už aj na Slovensku pomaly badať, že sa stavby z dreva vďaka odbornej osvete tešia čoraz väčšej obľúbenosti. Ako to ale je so starostlivosťou o ne? Je to skutočne taká veda, ako zvyknú tvrdiť priaznivci murovanej klasiky? Poďme si to vysvetliť od základov. Tie, koniec-koncov, potrebuje i ten najmenší záhradný domček.

Oživte svoju drevostavbu zelenou strechou a pomôžte tým klíme

Ochrana životného prostredia sa aj v rámci jednotlivých domácností dostáva v posledných rokoch do popredia. Pre udržateľnejší životný štýl sa rozhodli mnohí aj malými krokmi, ako sú zhasínanie svetla pri odchode z miestnosti, vypínanie vody pri umývaní zubov či separovanie odpadu. Skúste váš drevodom či drevenú chatu doplniť o zelenú strechu!

Vyberáte, prepočítavate, lámete si hlavu... Ako však spoznať kvalitnú drevostavbu?

Drevostavby sa v posledných rokoch ukázali ako výhodná investícia pre páry, rodiny aj samotných staviteľov. Malý záhradný domček, ktorý je oproti tomu tehlovému skladný, je charakteristický aj pevnými základmi, priedušným materiálom, úsporou energie a inými vlastnosťami, ktoré vás môžu osloviť.

Túžite po vlastnej chatke, no neviete si poradiť s úradmi? V tomto článku vám prezradíme, ako na to!

Dostali ste chuť oddychovať vo vlastnej útulnej chatke, no neviete či je možná malá stavba bez povolenia úradov? Nemusíte vešať hlavu. Poradíme vám, na čo si dať pozor, ako postupovať a aké všetky dokumenty je potrebné vybaviť na to, aby bola stavba v súlade so zákonmi. Vy si už následne naplno môžete vychutnať jarné lúče vo svojej novej oáze relaxu a pokoja.