(Z)rub či líc? Návod, ako si vybrať ten správny typ drevodomu

26.3.2021
zdieľaj
Drevo je upokojujúce, voňavé, teplé, bezpečné… Niet divu, že ho ľudia s obľubou už po stáročia využívajú ako materiál na stavbu domov. Dnes máme na výber z množstva typov drevených stavieb, stačí sa len rozhodnúť. Ale ako? Po prečítaní nášho porovnania v tom pravdepodobne budete mať trocha jasnejšie.

Romantikov láka vôňa prírody a teplé interiéry, pragmatikov zasa rýchlosť procesu stavby či priaznivé tepelnoizolačné parametre. Obnoviteľnosť a pasivita stavieb – tieto pojmy tiež nie sú majiteľom drevených domov či chát cudzie. Nedá sa poprieť, že drevostavby majú čo ponúknuť. O tom však už iste viete, ťažším orieškom je teraz výber toho správneho typu pre vás. Pozrite sa preto, z čoho možno vyberať a ktorá možnosť by najlepšie vyhovovala práve vašim potrebám.

Svetové drevostavby: slovenská drevenica, americký montovaný dom, kanadský zrub


Dom z dreva – kedysi klasika, dnes opäť čoraz populárnejšie riešenie. Zatiaľ čo v minulosti si takmer každý pod pojmom „drevostavba“ predstavil tradičnú slovenskú drevenicu, dnes by sa asociácie k tomuto pojmu značne líšili. Niet sa čomu diviť, trh ponúka mnoho typov stavieb z dreva. Čo teda môžeme označiť ako drevostavbu? Je to jednoduchšie, ako by ste čakali: každú stavbu, ktorej hlavným konštrukčným prvkom je drevo. Či už ide o zrub z masívu alebo ľahké konštrukcie so skrytými drevenými prvkami, stavby montované priamo na stavenisku či tie z prefabrikovaných panelov, prípadne celých buniek... Kým je základ drevený, hovoríme o drevostavbe. Toľko na začiatok k objasneniu pojmov. Teraz sa však už bližšie pozrime na rozdiely a spoločné vlastnosti dvoch zmienených typov drevostavieb, využívaných najčastejšie pre rekreáciu: dreveníc a zrubov.

drevený zrub z gulatiny
Guľatina je typická pre zruby. Farebné prevedenie však záleží od vášho vkusu.

Drevenica či zrub? Tri prvky, dve stavby,  jedno riešenie.

V prvom rade je nutné premyslieť si, aký typ stavby sa vám páči viac. Zaváži tiež, či sa stavbu chystáte využívať celoročne, alebo len rekreačne. Keďže na stavbu dreveníc sa väčšinou využíva menšia hrúbka drevených hranolov ako je hrúbka guľatiny pre zruby, vhodnejšou alternatívou pre celoročné bývanie sa zdá byť zrubová stavba. Zvážte tiež typ prostredia, v ktorom idete stavať, druh terénu i typ stavieb v okolí. To všetko vám vie pomôcť pri prvotnom výbere. 

moderná drevenica v zimnom období
Drevenice môžu mať tradičnú i modernú tvár. Spája ich použitie hranolov.

Guľatina vs. drevené hranoly: čo je zrub a ako sa stavia drevenica?

Vo všeobecnosti sa zrubom označujú stavby, ktorých múry sú stavané z guľatiny, získanej pozdĺžnym rezaním kmeňov stromov. Drevenica je, naopak, tvorená ohobľovanými a orezanými drevenými hranolmi. Ak by ste však chceli postaviť pravú slovenskú drevenicu v podobe, akú zvykla mať začiatkom minulého storočia, museli by ste si dať pozor na mnohé ďalšie detaily a pravdepodobne by ste narazili aj na problém s technickými normami. Práve preto dnes väčšinu moderných dreveníc so svojimi staroslovenskými predchodcami spája len typ použitého dreva.

interiér útulne zariadenej chaty
Drevo nevyzerá skvele len pri pohľade zvonka. Takto krásne podčiarkne interiér.

V čom sa líšia a čo ich spája?

Vybrali sme pre vás tri prvky, ktorých porovnanie vám môže pomôcť rozhodnúť sa.

1. Technológia a tradícia

Rozdiel, ako už bolo zmienené, zbadáte vďaka tvaru dreveného materiálu okamžite. Keďže sa pracuje s odlišne tvarovaným materiálom, je i použitá technológia iná. Na spracovanie guľatiny sú potrebné ťažké stroje i ručná práca, hranoly na drevenicu zasa vyžadujú absolútnu presnosť tvarov. Zatiaľ čo výstavba dreveníc má u nás svoje historické korene a je súčasťou kultúrneho dedičstva krajiny, know-how pre stavbu zrubov sme získali pomerne nedávno, v poslednom desaťročí minulého storočia z Kanady a USA. Či už je vášmu srdcu bližšia zaoceánska kvalita alebo domáca tradícia, je nutné starostlivo vybrať projekt, materiál i zhotoviteľa. Do takéhoto typu drevostavby, i keď môže vyzerať jednoducho, by sa neskúsený človek nemal púšťať sám.
Zhrnutie: Technologicky náročnejšia je vo väčšine prípadov stavba kanadského zrubu. V prípade drevenice však môžete naraziť na množstvo vopred nečakaných situácií a problémov, ak sa rozhodnete zvoliť ťažkú, no krásnu cestu tradície.

tradičná chalupa
V prípade, že sa chystáte kopírovať tradičné postupy, očakávajte možné komplikácie, no i krásny výsledok.

2. Cena

Tento bod sa veľmi odvíja od prechádzajúceho. Vo väčšine prípadov zaplatíte za zrub približne rovnako ako za stavbu slovenskej drevenice. Rozdiely v nákladoch však môžu spôsobiť rôzne stavebné detaily, špeciálne požiadavky, pravé tradičné či naopak úplne netradičné riešenia, ktoré vytvoria vašej stavbe jedinečný vzhľad. O všetkom by ste však mali byť informovaní už v čase vytvárania projektu. Áno, občas sa isté výdavky očakávať nedajú, tak to je však so všetkým, do čoho sa rozhodnete investovať, no nie? 
Zhrnutie: Cena oboch typov stavieb sa pohybuje približne rovnako, navýšiť ju môžu detaily a úpravy podľa osobných preferencií.

interiér luxusne zariadenej chalupy
Luxusný palác či skromná chalúpka… Aj od týchto predstáv sa vyvíja konečná cena.

3. Životnosť

V tomto zmysle platí, že drevostavba ako drevostavba, kým je použité drevo kvalitné. Oba typy stavieb vedia dokonale odolávať najrôznejším vplyvom počasia i zubu času. Samozrejme, to platí za predpokladu, že po výbere kvalitného materiálu na stavbu sa oň budete roky poctivo starať. Starostlivosť musí zahŕňať pravidelné nátery ochrannými látkami, aby si drevo svoju krásu i kvalitu udržalo čo najdlhšie.
Zhrnutie: Oba typy stavieb disponujú dlhou životnosťou, ak je drevený materiál kvalitný a rokmi dobre udržiavaný.

 

Zvonka dnu: zrub interiérom ohúri, drevenica očarí. Tipy na vnútorné zariadenie chaty.

Áno, do plánovania interiéru je ešte ďaleko. Je však dobré mať približnú predstavu ešte pred začatím celej stavby. Svetlý interiér potrebuje väčšie okná, útulná piecka sa skvele hodí do tradičnej kuchynky. Milovníci perzských kobercov a dizajnových kúskov im nájdu perfektné miesto v zrube. Veľká posteľ s páperovými perinami, zbierka hrnčekov po babičke a slovenské krajinky sadnú ako uliate do drevenice. Zrub teda pokojne zariaďte moderne, v drevenici stavte skôr na klasiku a tradície. V oboch prípadoch však platí, že teplé farby, príjemné materiály, rustikálne ladený nábytok a dostatok svetla dodajú interiéru ten správny šmrnc. Dovoľte si zasnívať sa už teraz. Možno sa vďaka živej predstave dokonalej obývačky nakoniec rozhodnete úplne inak, ako ste pôvodne predpokladali.

interiéry zrubov
Interiéru v zrube či drevenici svedčí teplo, svetlo a príjemné materiály.
zdieľaj