Oživte svoju drevostavbu zelenou strechou a pomôžte tým klíme

28.5.2021
zdieľaj
Ochrana životného prostredia sa aj v rámci jednotlivých domácností dostáva v posledných rokoch do popredia. Pre udržateľnejší životný štýl sa rozhodli mnohí aj malými krokmi, ako sú zhasínanie svetla pri odchode z miestnosti, vypínanie vody pri umývaní zubov či separovanie odpadu. Pýtate sa však, ako ešte môžete dopomôcť planéte k jej dlhovekosti a zároveň minimalizovať svoju uhlíkovú stopu? Skúste váš záhradný domček či drevenú chatu doplniť o zelenú strechu! Čo to presne je, aké má výhody a zopár tipov pri jej budovaní vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Zelená strecha – čo to vlastne je?

Pod zelenou strechou si nemusíte predstavovať šindle nevábnej farby a výzoru, ktoré vôbec nepasujú do vašej milovanej záhradky. Ide o dôvtipné spojenie, v ktorom sa kĺbia architektonické poznatky so záhradníckym hobby, a ktoré premení akúkoľvek stavbu na kúsok ekologického raja. Ak ste majiteľom nehnuteľnosti v meste, možno viete, že betónové a asfaltové povrchy ulíc či budov počas dňa absorbujú veľké množstvo tepla, ktoré následne vyžarujú do okolia. Teplota v centre miest je práve kvôli tomuto efektu o 1 až 3 °C vyššia oproti zalesneným a zeleným častiam. Zvýšená teplota budov má negatívny vplyv na jej obyvateľov a zároveň si vyžaduje vyššie finančné náklady na ochladzovanie jednotlivých príbytkov. 

Mestská zeleň výrazne redukuje tento efekt, zvaný tepelný ostrov – základným mechanizmom je odparovanie vody z vegetácie, čo znižuje teplotu okolitého prostredia. Odparenie 1 litra vody predstavuje približne 0,7 kWh energie potrebnej na chladenie budovy v letných horúčavách, teda 1 mm zrážok zadržaných na 100 m2 vegetačnej strechy môže zodpovedať úspore až 70 kWh. Navyše má pestovaná zeleň funkciu ochrany hydroizolácie a konštrukcie strechy, čím výrazne predlžuje jej životnosť. Rozhodnutie o vybudovaní zelene na vlastnej nehnuteľnosti je teda preukázateľne výhodné nielen z ekologického, ale taktiež ekonomického hľadiska.

zelená strecha parkovacieho domu v meste
Budovaním zelených striech v meste je možné znížiť ich teplotu počas horúcich letných mesiacov a zároveň aj do betónovej džungle vniesť kúsok prírody.

 

Zelená strecha svojpomocne? Prečo nie!

Tvorbu zelenej strechy je potrebné vnímať ako investíciu s benefitmi, medzi ktoré patrí aj zlepšenie životného prostredia. Na trhu môžete nájsť mnoho firiem, ktoré vám navrhnú a vybudujú ekologický trend presne na mieru. Pred samotnou realizáciou je však nutné konzultovať váš nápad so statikom, ktorý zhodnotí, či je váš typ strechy vhodný na položenie záhradníckeho substrátu a či nepríde k poškodeniu alebo dokonca zničeniu strešnej krytiny. Uistite sa, že poznáte všetky fakty týkajúce sa konštrukcie zelenej strechy a rovnako aj, že rastliny, ktoré chcete pestovať, sú vhodné pre naše podnebie a nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. V takomto prípade je na mieste povedať, že je dôležité dvakrát merať a raz konať. Pri rozhodovaní sa o umiestnení zeleného porastu na strechu záhradného domčeka alebo altánku je dôležité ubezpečiť sa, že má správne vybudovaný drenážny systém. Chýbajúci alebo zle fungujúci odvodňovací systém môže spôsobiť presýtenie vodou, ktorá nebude mať kam odtekať. Takýto stav nie je ideálny pre vaše pestované rastliny a ani pre konštrukciu strechy, ktorá sa môže pod náporom vody poškodiť. Opačný problém – rýchle odtekanie vody – naopak znamená ťažkosti s budovanou vegetáciou, ktorá sa môže vysušiť a zhynúť. Venujte preto dostatočnú pozornosť správnemu odvodňovaciemu systému, ktorým dokážete zabrániť mnohým problémom.

ukážka zelenej strechy
Aj vy môžete mať na vlastnej streche takúto oázu pokoja, v ktorej môžete realizovať svoje pestovateľské hobby.

 

Zelená strecha – skladba a jej budovanie

Krásny a užitočný ekologický doplnok vašej stavby môže mať viacero podôb, od ktorých sa odvíja aj jeho budovanie a následná starostlivosť.

Extenzívna zelená strecha

Patrí medzi najčastejšie používané typy zelených striech, nakoľko je jej stavba vhodná aj na rekonštrukcie plochých krytín bez veľkého stavebného zásahu. Je osadená nízkou vegetáciou, do ktorej patria sukulenty, trávy a machy nenáročné na údržbu a odolné aj voči ostrejšiemu slnku či menej častým zrážkam. Extenzívne zelené strechy sú takmer bezúdržbové. Na jar si majitelia skontrolujú stav rastlín a odstránia ich odumreté časti, prípadne doplnia novými prírastkami. Pri konci leta si opätovne skontrolujú pestovanú vegetáciu, odstránia náletové trávy a dreviny, ktoré by neskôr mohli spôsobiť udusenie celej záhradky.

Intenzívna zelená strecha pre väčšie drevodomy

Ak ste milovníkom vysokých stromov, vodných jazierok alebo umelých potokov a vlastníte drevodom alebo veľkú celoročnú chatu, určite popremýšľajte nad intenzívnou zelenou strechou. Pri tomto type strechy môžu porasty dosahovať výšku od 20 cm až do 2 metrov. Zvyčajne sa na nej nachádza trávnik, kríky, stromy a trvalky. Kvôli častej údržbe sa pred vysádzaním ubezpečte, že je strecha ľahko prístupná. Vybudovanie niekoľkých chodníkov vám uľahčí starostlivosť o vegetáciu, zatiaľ čo zopár lavičiek pomôže vytvoriť priestor pre oddych a relax uprostred vami vypestovanej zelenej strešnej oázy.

možnosti budovania zelenej strechy
Intenzívnou zelenou strechou si dokážete rozšíriť svoju záhradku o niekoľko nových kvetín, kríkov či dokonca stromčekov.

 

Strešná záhrada

Vybudovanie strešnej záhrady je najnáročnejšou formou zelenej strechy, vhodnej iba pre veľké a pevné stavby či rodinné drevodomy. Zasadiť si do nej môžete ovocné stromy, okrasné kry aj rastliny. Vytvára však skvelé miesto na načerpanie nových síl a blahodarne vplýva na ľudský organizmus po fyzickej aj psychickej stránke.

Zelená strecha: postup pri jej budovaní

Prvým a najdôležitejším krokom je vytvorenie hydroizolácie. 

Ak si netrúfate na zváranie hydroizolácie svojpomocne, môžete ju nahradiť aj použitím kvalitnej jazierkovej EPDM fólie. Medzi jej vlastnosti patrí vodotesnosť, pružnosť, UV stabilita a odolnosť, vďaka čomu je vhodným materiálom práve pod samotný strešný porast. Na pôvodnú strechu alebo novú tepelnú izoláciu je potrebné najprv prestrieť geotextíliu (300 g/m2), na ňu natiahnuť fóliu a jej kraje upevniť pomocou špeciálnych líšt. Následne je potrebné prelepiť vodotesné spoje, odtoky a pripevniť záchytné lišty štrkovej drenáže.

Ďalším krokom je pokrytie častí ohraničených lištami geotextíliou a ich zasypanie štrkom. Tým sa zamedzí zanášaniu a upchávaniu vpustí. Geotexíliou prekryjete aj zvyšok plochy, aby ste zabránili pretrhnutiu hydroizolácie pri ukladaní substrátov.

Ako ďalšie na vás čaká pridanie vrstvy substrátu. Ten rozprestrite do hrúbky približne 20 – 50 mm.

Posledným krokom je samotné vysádzanie rastlín, odrezkov alebo hotového koberca. Je iba na vás, či si na úplné zazelenanie svojej strechy chvíľku počkáte alebo ju pokryjete hotovým extenzívnym kobercom.

extenzívna zelená strecha
Extenzívna zelená strecha je vhodná pre každého milovníka rastlín.

 

Zelená strecha – výhody v domácnosti aj ekológií

Hlavnou výhodou zelenej strechy, ktorú sme už spomínali, je zníženie nákladov. Pôda, v ktorej sú rastliny posadené, pridáva ďalšiu vrstvu izolácie vašej stavby, čo znamená, že v letných mesiacoch nebude vaša záhradná chatka rozpálenou saunou a v zime naopak udrží stálejšiu teplotu aj bez potreby vykurovania.

Vegetačný porast na streche záhradného domčeka vám dokáže navyše zabezpečiť aj zlepšenie mikroklímy, obmedzenie hluku, znižovanie CO2 v ovzduší a takisto aj zadržiavanie dažďovej vody, vďaka ktorej vedia samotné rastliny prežiť aj väčšie horúčavy.

 

Zelená strecha na drevostavbe či altánku ako pomoc životnému prostrediu

Zelená strecha bude skvelým doplnkom vášho už tak ekologického dreveného domčeka. Vďaka jej schopnosti pohlcovať oxid uhličitý môžete čoskoro pocítiť aj zvýšenú kvalitu okolitého ovzdušia. Ak ste fanúšikom životného štýlu berúceho zvýšený ohľad na životné prostredie a snažíte sa pomôcť planéte, neváhajte svoj záhradný domček alebo búdu svojho domáceho miláčika ozdobiť aj takouto ekologickou čerešničkou.

zelená strecha na búde pre psa
Ak je vaše zvieratko rovnakým fanúšikom ekológie, môžete aj jemu ozvláštniť búdu zeleným porastom.

 

Rada na záver

Rovnako ako vaša milovaná záhradka, aj zelená strecha potrebuje vašu opateru a pravidelnú údržbu, vďaka ktorej zabezpečíte rast a zdravie rastlín. Zvážte preto, či máte na starostlivosť o posadené kvietky potrebné znalosti a najmä čas. Ak vás však vábi vybudovanie záhradky priamo na streche, neváhajte sa poradiť s odborníkmi.

zdieľaj