Ako si vybrať záhradný domček presne podľa vašich potrieb

26.4.2021
zdieľaj
Teplejšie mesiace pre mnohých milovníkov záhrad znamenajú začínajúce sa práce, spojené s okopávaním, sadením či kosením trávy. Začínate trhať burinu, vykopávate jamky pre semiačka a v tom za hlasného buchotu a spŕšky nevyberaných slov zakopnete o kosačku, ktorá triumfálne stojí v ceste medzi vami a vaším snom o dokonale upravenej záhrade. Nemusíte zúfať! V tomto článku vám poradíme, ako si pomocou kúpy „obyčajného“ dreveného domčeka môžete uschovať náradie a vytvoriť tak úplne nové miesto na záhrade, napríklad práve pre vaše rastlinky. Predstavíme vám niekoľko typov domčekov, z ktorých si stačí iba vybrať a následne spokojne pokračovať vo svojom záhradkárčení.

Ako si vybrať záhradný domček?

Každý sníva o tom, že mu za domom bude stáť útulná kôlnička na náradie, ktorá perfektne zapadne do starostlivo vypestovanej záhrady a zároveň splní viacero funkcií. Či už ako úložný priestor na vrecia so zeminou a sadeničky, alebo ako kútik vyhradený pre náradie, kosačku, prípadne sezónne pneumatiky, detské hračky a mnohé ďalšie veci, ktoré sa často bezprizorne povaľujú na záhrade. Z nejakého zázračného dôvodu nikdy nemajú svoje miesto a keď ich človek hľadá, ako na potvoru ich nie a nie nájsť. V tomto článku vám ukážeme niekoľko typov drevených záhradných domčekov, ktoré vám pomôžu vyriešiť problém s uskladnením spomínaných predmetov, zjednodušia vám tým život a navrátia vašej záhrade upravený vzhľad.

celoročný záhradný domček obrastený rastlinami
Výber veľkosti záhradného domčeka závisí aj od jeho budúceho účelu.

Typy záhradných domčekov

Záhradné domčeky sú dostupné v rôznych veľkostiach a farebných prevedeniach. Pri kúpe je nutné premýšľať nad technickými parametrami, ktoré by mal spĺňať. Dostatok úžitkovej plochy, hrúbka stien, dostatočné zateplenie a zároveň aj jeho vzhľad by mali zodpovedať vašim prísnym kritériám.

Záhradný domček na náradie

Tento typ záhradných domčekov slúži skutočne iba na odkladanie náradia. Ich rozmery najčastejšie dosahujú maximálne 10 m2 a pripomínajú tak skôr veľké skrine bez okien. Pri hľadaní riešenia svetla pre takýto typ domčekov sú postačujúcimi dvere, ktoré pri otvorení vnesú svetlo do celého priestoru, prípadne jedna prenosná LED žiarovka. Patria medzi cenovo dostupné varianty, ktorých montáž zvládnu aj domáci majstri svojpomocne, a to bez najmenších problémov.

Moderný záhradný domček ako odpočinkové stredisko

Tento typ záhradného domčeka si s plechovou búdou rozhodne nepomýlite. Svojím rozmerom, ktorý dosahuje aj 20 m2, je vhodnejší pre väčšie záhrady. Pri výbere záhradného domčeka je potrebné myslieť najmä na jeho účel. Hľadáte naozaj iba úložisko pre málo používané náradie alebo chcete niečo viac – miesto, ktoré môže byť letnou kuchyňou, rozprávkovým útočiskom pre detské hry alebo dokonca disponovať terasou pre romantické chvíľky so svojou polovičkou? 

Víkendový záhradný domček či záhradná chatka

Úžitkový priestor týchto stavieb dosahuje rozlohu až 25 m2, čo je dostatočný priestor aj pre náročnejších nocľahárov. Ak sa vaša záhrada nachádza mimo kraja, v ktorom žijete, siahnite po väčšom záhradnom domčeku. Celodenná náročná práca na pozemku alebo príjemná opekačka s rodinou nemusia končiť vždy v najlepšom. Rýchly presun do bežného prostredia nahradí pokojné usalašenie sa vo svojom záhradnom domčeku, ktorý vám poskytne dostatočný komfort. Väčšie stavby bývajú spravidla aj pevnejšie a odolnejšie, čo znamená, že sa nemusíte báť prípadného poškodenia či vplyvu poveternostných podmienok.

materiály pre stavbu domčeka
Pri rozhodovaní, z akého materiálu bude záhradný domček vyhotovený, je potrebné brať zreteľ aj na jeho vlastnosti. Pravidelné natieranie, impregnácia alebo bezúdržbovosť? Je to iba na vás.

Materiál

Záhradné domčeky sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré majú odlišné vlastnosti a je teda potrebné sa o ne aj rozdielne starať. Pri všetkých materiáloch je výhodou ich odolnosť voči premenlivému počasiu. Jednotlivé materiály a ich výhody vám priblížime v nasledujúcom texte.

Drevo

Drevo, ako prírodný materiál, perfektne zapadne do každej záhrady. Pri jeho kúpe sa nemusíte báť nevhodnosti farby alebo jeho neekologickosti, ako pri iných dostupných materiáloch, ktoré sa na stavbu záhradných domčekov využívajú. Okrem svojej praktickej funkcie môžete steny domčeka využiť na zavesenie drobného náradia ako je krhla alebo motyčka. Vďaka jednorazovej investícii času do jeho starostlivosti sa vám poďakuje dlhou službou za každého počasia. Netrúfate si povrch namoriť, naimpregnovať a nafarbiť osamote? Nebojte sa investovať do pomoci odborníkov, ktorí vám záhradný domček ošetria vhodnými a kvalitnými prostriedkami..

Kov

Záhradné domčeky, ktoré sú vyrobené z tohto materiálu potešia ľudí, ktorí si nie sú istí vo výbere správneho laku alebo iného náteru. Sú spravidla bezúdržbové a svojich majiteľov potešia aj dlhou životnosťou. Medzi výhody patrí rôzne farebné prevedenie, medzi nevýhody však rýchle prehrievanie materiálu počas letných mesiacov.

Plast

Tento materiál poteší svojou jednoduchou údržbou a cenovou dostupnosťou každého, kto túži po skromnom záhradnom domčeku. Práve vďaka svojim vlastnostiam, medzi ktoré patrí aj odolnosť voči korózii, baktériám a hlodavcom, patrí medzi najpredávanejšie druhy. Pri kúpe domčeka z plastu dbajte aj na jeho odolnosť voči UV žiareniu a vysokým mrazom.

záhradný domček na náradie
Záhradný domček perfektne oživí vašu záhradku. Okrem estetickej funkcie je však aj praktickým pomocníkom, ktorý skryje neporiadok.

Prevedenie

Dvere dokorán, okná do duše

Pri dverách je lepšie vyberať záhradné domčeky s dvojkrídlovými dverami, do ktorých bez problémov vojdete s hrabľami alebo so záhradnou kosačkou bez sklopenej rúčky. Pri rozhodovaní sa o kúpe je dôležité sledovať aj samotný rozmer dvierok, ktoré sú svojou veľkosťou prispôsobené rôznym trhom – napríklad pri kúpe záhradného domčeka vyrobeného v Číne musíte rátať s menším rozmerom, zatiaľ čo európsky a americký trh ponúka štandardizované dvere väčších rozmerov. Rozhodovanie o oknách záleží od veľkosti samotnej chatky. Ak je vaším snom minimalistický domček na náradie, svetlo dovnútra dokážu vniesť aj otvorené vstupné dvere, prípadne malá žiarovka. Pri väčších stavbách, najmä tých, ktoré majú slúžiť aj na hobby alebo občasné prespávanie, je potrebné myslieť aj na samotné okná. Tie okrem dostatočného svetla počas dňa prinesú do interiéru aj teplo. Myslite však na to, že ak vo vnútri chcete skladovať veci, ktoré nie sú odolné voči chladnému počasiu, je potrebné investovať do viacvrstvových okien.

kaktusy a kvety na okne murovaného domčeka
Okná nie sú pri malých záhradných domčekoch určených na skladovanie náradia potrebné. Ak však túžite po chatke na oddych, sú dôležitým prvkom, ktorý do vašej oázy pokoja vnesie svetlo a teplo.

Záhradný domček na mieru ponúka aj možnosť voľby strechy

Niektoré záhradné domčeky pri objednávaní z internetu ponúkajú viaceré farebné varianty strechy tak, aby perfektne splynuli s vaším zeleným kúskom raja. Túžite po temnej antracitovej farbe, je vám sympatická terracotta alebo stavíte na klasiku v čiernej či červenej podobe? Výber je iba vo vašich rukách.

Pri voľbe strechy pre záhradný domček sa však väčšinou rozhodujete medzi klasickým alebo pultovým variantom. Zaujímať by vás mal najmä jej najvyšší bod a presah do strán. Ak žijete v oblastiach, kde sú teplotné výkyvy či návaly snehových búrok bežné, môže byť dôležitým faktorom aj maximálna zaťaženosť snehom na 1 m2.

škridlová strecha
Strecha nemusí byť iba nutným pochmúrnym doplnkom vašej stavby. Vybrať si môžete z rôznych materiálov a farieb, čím si svoj záhradný domček dokonale prispôsobíte jeho okoliu.

Vyšperkujte svoje záhradné kráľovstvo do najmenších detailov

Svoj vysnívaný záhradný domček si môžete pri nákupe online dotvárať rôznymi detailmi. Tie v konečnom spojení perfektne doplnia vašu záhradu a vytvoria z nej dokonalé miesto na prácu i odpočinok. V nasledujúcom texte si prejdeme praktické aj estetické prvky, ktoré pri kúpe nájdete v doplnkových balíčkoch.

Záhradný domček na kľúč uchová všetky vaše tajomstvá

K bežnému vybaveniu záhradného domčeka patrí aj zámok na dverách, ktorý ochráni jej obsah pred zvedavými známymi či ešte zvedavejšími neznámymi. Veľké nožnice, kladivo, ale aj starostlivo vyberané sadeničky tak ostávajú v úplnom bezpečí.

Trocha farby premení aj ten najobyčajnejší drevený záhradný domček na veľdielo

Ak chcete mať domček vyšperkovaný do posledných detailov, môžete pri kúpe zvážiť aj farbu jeho náteru. Ste fanúšikom modrej alebo zelenej farby? Pozdáva sa vám viac v prírodnom prevedení? Nebojte sa popustiť uzdu fantázii a zrealizovať všetko presne podľa vašich predstáv.

Vkročte do toho správnou nohou aj pomocou vhodne zvolenej podlahy

Nemenej dôležitým faktorom pri kúpe je aj riešenie podlahy. Nie každý montovaný záhradný domček v základnom balíčku obsahuje aj spodnú podestu a aj napriek lákavej možnosti ušetriť zopár eur neodporúčame postaviť domček priamo na trávu. Vlhkosť pôdy môže spôsobiť koróziu plechu či hnitie dreva a tým značne skrátiť životnosť vašej novej radosti. Pre kutilov a pracantov, ktorí vo svojej záhradke trávia veľa času, je možné do záhradného domčeka položiť aj regulérnu podlahu s kúrením, ktorá zabezpečí útulné teplo aj počas tuhých mrazov.

Plánujete svoj montovaný záhradný domček využívať aj v zime? Zateplite!

Ak chcete v domčeku občas aj prespávať, je potrebné okrem podlahy myslieť aj na jeho zateplenie. Samotná stavba je výborným úkrytom pred vetrom, avšak pred tuhými mrazmi vás bez potrebnej izolácie nedokáže ochrániť. Najlepším riešením pri online nákupe je výber doplnkového balíčka s možnosťou tepelnej izolácie na strechu aj steny domčeka.

Zvodné zvody – buďte bez prebytočnej vody!

V doplnkových balíčkoch môžete taktiež nájsť aj rýny a zvody. Ich kúpu si dobre zvážte, pretože strechy záhradných domčekov neobsahujú žľaby, čo spôsobuje, že dažďová voda sa na nich rýchlo hromadí a udržiava.

Nezabúdajte ani na povrchové úpravy terénu

Aj napriek tomu, že už máte inštrukcií určite mnoho, pomocou našich rád vám predĺžime život záhradného domčeka na maximum. Do pozornosti preto dávame aj fakt, že rámová konštrukcia stavby sa pri postavení na nerovnom povrchu začne rýchlo deformovať, čím sa jednotlivé časti oddelia a nebudú do seba zapadať. Predísť tomu môžete jeho postavením na rovný povrch, ktorým môže byť aj vydláždený kus záhrady.

plánovanie stavby
Drobné stavby, ktoré neslúžia na účel podnikania nevyžadujú nutne stavebné povolenie. Najlepšie je však informovať sa na príslušnom úrade v okrese, kde sa váš záhradný domček má nachádzať.

Stavebné povolenie

Aj napriek tomu, že sa chystáte stavbu realizovať na vlastnom pozemku, je dôležité mať na pamäti platné zákony a nariadenia. Tie prísne stanovujú pravidlá, medzi ktoré patrí aj:

  • stavba minimálne 2 metre od hranice so susedným pozemkom,
  • ak ide o stavbu do rozlohy 25 m2 a výšky 5 m, ktorá neslúži na podnikateľské účely, nie je potrebné stavebné povolenie – v takomto prípade je postačujúci aj súhlas príslušnej obce.

Viac informácií si môžete pozrieť aj v našom predchádzajúcom článku, ktorý sme pre vás pripravili špeciálne na túto tému.

drevený záhradný domček
Záhradný domček môže slúžiť podľa veľkosti na rôzne účely. Od odkladania náradia až po voľnočasové aktivity. Na trhu je viacero druhov a konečný výber záleží iba od vašich snov a požiadaviek.

Netrúfate si postaviť záhradný domček svojpomocne?

Ak máte pocit, že nepatríte medzi domácich kutilov a pred skladaním záhradného domčeka máte rešpekt aj napriek priloženému návodu, nebojte sa presunúť svoje starosti na profesionálov. Tí vám vždy radi vo všetkých smeroch vyhovejú a pomôžu vám postaviť drevený domček presne podľa vašich predstáv. Koniec koncov, ide predsa o vašu víziu oázy pokoja, či už ňou je úhľadne upravená záhrada plná kvetov alebo priestranná rustikálna stavba, vhodná na odpočinok s dobrou knihou a šálkou čaju aj počas tých najchladnejších mesiacov v roku.

zdieľaj