Teplučké útočisko vo forme záhradnej sauny – zistite, ktorý druh je pre vás to pravé

23.2.2021
zdieľaj
Túžite po vlastnom raji priamo u vás doma na záhrade a jediné, čo vám k tomu chýba je vytúžená sauna? V nasledujúcom článku vám poradíme, aký druh sauny by mohol byť pre vás tým najlepším riešením. Nezáleží na tom, či už hľadáte riešenie problémov s hornými dýchacími cestami alebo len túžite po príjemnom relaxe na konci stresujúceho dňa.

Ak túžite aj počas pandémie po plnohodnotnom oddychu, nebojte sa do svojej záhrady priniesť trošku horúceho potešenia v podobe záhradnej sauny. O tom, že existuje viacero druhov ste už pravdepodobne počuli. V nasledujúcom článku vám priblížime výhody a ozdravujúce účinky každej z nich. Čítajte ďalej a nechajte sa pokojne uniesť svojimi vlastnými dizajnovými predstavami.

 

Prečo si zaobstarať práve saunu?

Ešte pred samotným nahliadnutím na jednotlivé typy sáun sa však spoločne pozrime na históriu saunovania. Prvá zmienka o využívaní horúcich kameňov, ktoré sa umiestnili do vykopanej jamy v strede obydlia, sa objavuje už v neskorej dobe bronzovej. Až neskôr sa vo Fínsku začali využívať samostatné stavby naplnené lávovými kameňmi, ktoré dymili priamo do interiéru. Na začiatku 18. storočia začali ľudia používať trojstupňové pece s jednoduchým komínom, ktorý v 19. storočí nahradil samostatný tehlový komín s prístavnou pecou. Začiatkom 20. storočia sa začali objavovať prvé plechové saunové pece, kombinované s nádržami na vodu. Od nepamäti kvôli náročnosti stavieb museli ľudia dodržiavať pri saunovaní presne stanovené pravidlá, ktoré zahŕňali všetko od spôsobu kúrenia v peci až po ochladenie po skončení saunovania. Staré keltské legendy hovoria dokonca o škriatkoch žijúcich v saunách, ktorí dbajú na ľudské zdravie. Aj tieto povery sú dôkazom, že liečivé účinky sauny ľudia poznajú dlhé stáročia. Pobyt v saune totiž okrem iného:

 • pôsobí priaznivo na dýchacie cesty
 • odbúrava stres a odstraňuje únavu
 • pomáha detoxikovať telo
 • zrýchľuje metabolizmus
 • podporuje spaľovanie kalórií
 • pôsobí preventívne proti virózam a prechladnutiu
 • udržiava pokožku krásnu a hebkú a pôsobí preventívne proti vzniku celulitídy
 • znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
drevená záhradná sauna
O priaznivých účinkoch saunovania na ľudské zdravie vedeli už starovekí Kelti.

 

Záhradná sauna

Ak sa počas chladných dní radi zahrievate zababušený v deke s horúcim čajom v ruke, potom je sauna na záhrade pre vás to pravé riešenie. Ak ste si navyše v období šírenia epidémie obľúbili otužovanie, s vlastnou saunou môžete kedykoľvek využiť potenciál svojho nového hrejivého domčeku a telo vystaviť kontrastným teplotám. Najobľúbenejšie záhradné sauny sú navrhnuté pre rodiny – teda sa do nich pohodlne zmestia 3 až 4 ľudia. Zväčša sa skladajú z dvoch lavíc, na ktorých si každý nájde pohodlnú polohu. Vrchná časť poskytuje vyššiu teplotu v saune a spodná časť v takom prípade často slúži na odpočinok pre chodidlá. Pri saunovaní s deťmi je výhodnejšie ich usadiť na dolnú lavicu, kde je teplota o niečo nižšia. Na prezliekanie nepotrebujete špeciálnu miestnosť, môžete pokojne a pohodlne prebehnúť z domu v župane a papučiach. Pre záhradné sauny je dôležitá zateplená strecha, ktorá vo vnútri udržuje príjemné teplo a neprepustí chlad. Všetky sauny z našej ponuky majú šindľovú strechu s rôznymi farebnými variáciami. Nie menej dôležitými sú aj drevené dvere, lavice a ochrana na piecku, ktorá vás ochráni pred popálením. Pri kúpe sauny nezabúdajte na doplnkové balíčky, ktoré okrem montáže zahŕňajú aj časti sauny z nehrdzavejúcej ocele. Rovnako ako auto, aj zovňajšok záhradnej sauny je dobré raz za čas očistiť hadicou, prípadne vysokotlakovým čističom (tzv. „vapkou“). V škárach sa totiž zvyknú usádzať nečistoty, ktoré by časom mohli na materiál pôsobiť nepriaznivo. Pokiaľ sa rozhodnete vonkajší povrch sauny nalakovať, je dôležité vybrať si pružný typ laku bez tendencie praskania pri zmenách teplôt – počas prevádzky sauny teplota vo vnútri prudko stúpa, čo má za následok rozpínanie dreva; naopak pri ochladzovaní sa drevo opäť vracia do pôvodného stavu. Interiér sa kvôli uvoľňovaniu toxínov pri pôsobení tepla neodporúča lakovať ani čistiť chemikáliami.

Prejdime si teda spoločne všetky dostupné druhy sáun, ktoré vám pomôžu maximalizovať relaxáciu a odpočinok pre vaše unavené telo.

 

Sauna domček

Dôvodov, prečo si ľudia volia sauny ako druh relaxácie je čím ďalej tým viac. Exteriérové sauny svojim majiteľom ponúkajú v závislosti od veľkosti záhrady viacero možností dizajnového prevedenia. Vonkajší hrejivý domček na mieru je však nezameniteľným klenotom, ktorý vďaka svojmu tvaru štvorca alebo obdĺžnika šikovne zapadne do každej záhrady. Predstavujete si klasický drevený domček na štýl perníkovej chalúpky či moderné prevedenie s presklenými dverami? Fantázii sa predsa medze nekladú.

drevený sauna domček
Sauna domček dizajnovo ozvláštni každú záhradu či terasu.

 

Barelová sauna

Barelové sauny patria medzi čoraz populárnejší druh záhradných sáun. Vďaka svojmu jedinečnému tvaru je zabezpečená efektívna cirkulácia vzduchu, takže sa tento typ sáun vyhrieva rýchlejšie a rovnomernejšie, čo umocňuje zážitok z relaxácie. Neopomenuteľnými sú aj funkcia detoxikácie a odbúravanie stresu po náročnom dni v práci. Pravidelné vyhrievanie sa zrýchľuje metabolizmus, čo vedie k rýchlejšiemu spaľovaniu kalórií – podobne ako pri náročnejšom cvičení. Tento druh sáun môže v závislosti od veľkosti využívať až 6 dospelých osôb naraz, pričom nikto nepríde o svoje pohodlie. Niektoré zo sáun ponúkajú aj terasu s lavičkami alebo predsieň, v ktorých je možné sa po saunovaní schladiť bez príliš veľkých teplotných zmien pre organizmus. Dôležitým aspektom je v prvom rade kvalitné drevo, ktoré nepotrebuje náročnú údržbu a odolá aj nepriaznivým vplyvom počasia, ako je dážď či dokonca tuhé mrazy. Nezabúdajte na občasnú starostlivosť o exteriér sauny. Ak navyše túžite saunu zvonku nalakovať, opäť je dôležité dbať na výber laku prispôsobenému saunovému drevu. Veď posúďte sami, ako sa takáto nádhera bude vynímať aj za vaším domom.  

barelová sauna na záhrade
Barelová sauna pomáha detoxikovať organizmus po náročnom dni v práci.

 

Fínska sauna

Fínska sauna poskytuje hrejivú náruč plnú oddychu pre milovníkov vyšších teplôt. Priamo vo vnútri kabíny sa nachádzajú horúce kamene, ktoré je občas potrebné poliať vodou, aby vás zaplavil príjemný pocit kráľovskej relaxácie. Maximálny výkon sauny je 120 °C, avšak pre regeneračné účinky pre telo je postačujúce pohybovať sa medzi 80 – 100 °C. Dĺžka pobytu a nastavená teplota je individuálnou záležitosťou. U detí sa odporúča kratší pobyt, čo však neznamená, že by na ne sauna mala o niečo menšie blahodarné účinky, pretože sama o sebe pôsobí ako prevencia proti virózam a prechladnutiu.

fínska sauna
Dĺžka pobytu v saune je individuálna záležitosť, ktorá však prospieva každému rovnako.

 

Parná sauna

Parná sauna je výborným riešením pre ľudí s ochorením dýchacích ciest, pretože vlhkosť vzduchu v kabíne dosahuje niekedy až neuveriteľných 100 %. Výhodou tohto druhu sauny je nižšia teplota vzduchu, ktorá nespôsobuje skoré prehrievanie organizmu, ako je tomu napríklad pri fínskych saunách. Na zvýšenie relaxácie môžete využiť aj rôzne vonné esencie, z ktorých každá má odlišný účinok:

 • eukalyptus dezinfikuje vzduch a uvoľňuje dýchacie cesty
 • mäta posilňuje duševnú pohodu
 • citrusové vône vzbudzujú aktivitu a kreativitu
 • zázvor s limetkou stimulujú obranyschopnosť organizmu
 • mandarínka pôsobí povzbudzujúco na pozitívne myslenie

Tento typ sauny je vhodný aj pre udržanie krásnej a hebkej pokožky, prevenciu proti celulitíde alebo uvoľnenie svalov po ťažkom dni či vrcholovom športovom výkone pri okopávaní záhradky. ;-)

parná sauna
Sauny majú viacero priaznivých a blahodarných účinkov na ľudské zdravie.

 

Pár „teplých slov“ na záver

Ak túžite na chvíľu spomaliť a zrelaxovať sa po náročnom dni, nemusíte už netrpezlivo čakať na znovuotvorenie wellnessov či sa vrhať do výstavby sauny svojpomocne. Ak si nebudete úplne istý vhodným materiálom či funkčnosťou, môžete svoje obavy presunúť na našich profesionálov, ktorí vám vaše malé vyhriate kráľovstvo s úsmevom postavia v priebehu niekoľkých dní, a to so zárukou najvyššej kvality materiálu aj práce.

 

zdieľaj