Záhradný altánok – malá stavba, prinášajúca veľa radosti. Poradíme vám, ako vybrať stavebný materiál presne podľa vašich potrieb

15.2.2021
zdieľaj
Zima je dokonalým obdobím pre plánovanie. Ako by sa v ďalšej sezóne dala vylepšiť vaša, už tak iste dokonalá, záhrada? Terasa je hotová, dreviny, kvety a trávnik vysadené, možno vám dokonca v strede tróni i veľkolepý bazén. To všetko však v zlom počasí môžete sledovať akurát tak z okna… A tu prichádza nápad! V ďalšej sezóne do záhrady vnesiete trochu viac krásy postavením útulného altánku. Nič vám už nezabráni užívať si ju napríklad i v daždi či poludňajšom ostrom slnku. Ako však na to? Určite vás zaujíma, či je potrebné altánok kupovať hotový, alebo je možné si vyrobiť vlastný. Ďalej prichádza na rad správne umiestnenie v záhrade, veľkosť, tvar, či použitý materiál. Čo všetko treba zaobstarať a na čo myslieť? Na tieto i ďalšie otázky dostanete odpoveď v tomto článku. Pohodlne sa usaďte, vezmite papier a pero a hor sa do prvých náčrtov a výpočtov! S naším prehľadom to bude hračka.
murovaný altánok z tehál
Stavba murovaného altánku môže byť i takto dokonale prepracovaná

Ešte predtým, ako začnete usilovne plánovať, merať, počítať a kresliť, je potrebné, aby ste sa zamysleli nad tým, koľko miesta a tiež financií ste ochotní na altánok vyhradiť. Nie vždy sa oplatí svojpomocne majstrovať, ak sa na to jednoducho necítite. Niekedy kúpa hotového výrobku dokáže ušetriť námahu, nervy i nemalé množstvo peňazí, ktoré by mohli vyjsť nazmar v prípade nevydarenej realizácie. Dnes už sú dostupné rôzne druhy hotových stavieb, ktoré si môžete vybrať bez starostí, námahy a už o pár týždňov sa bez zbytočných problémov budete tešiť z novinky na záhrade. Ak ste však srdcom i dušou kutil, vlastná stavba vám má čo ponúknuť. Okrem ušetrených peňazí sú to hodiny potešenia z majstrovania a na konci skvelý pocit z dobre vykonanej práce. Ak ste sa teda rozhodli ísť do toho “na vlastnú päsť”, určite si prezrite náš prehľad, aby ste na nič dôležité nezabudli.

moderný drevený altánok s posedením
Altánok by mal vždy ladiť s prostredím – v tomto prípade stavba dreveného altánku dokonale doplnila ostatné drevené prvky terasy

 

Čo všetko zvážiť pred stavbou

Chcete v altánku najmä relaxovať? Potom stačí niečo menšie s pohodlným sedením. Ak hľadáte miesto primárne na stolovanie, zamyslite sa nad tým, či by ste nevyužili vstavaný krb. Aby bola stavba absolútne odolná voči akýmkoľvek vrtochom počasia, bude potrebné vybudovanie stien po celom obvode či zasklenie jednotlivých bočných častí. V prípade, že má byť altánok spojený s časťou domu či garáže, pouvažujte nad murovanou verziou. Ak potrebujete niečo skladné, čo nezaberie priveľa miesta, vhodnou alternatívou môže byť plachtový altánok. K domu v modernom štýle voľte „škandinávsky look“, klasický typ domu, vidiecke či horské prostredie si zasa bude dobre rozumieť s okrúhlym, osemuholníkovým či zrubovým vzhľadom. Ste ochotní budovať pod altánkom betónový základ alebo zvolíte skôr vyvýšenú alternatívu? Drevená podlaha, betón či dlažba? Všetky tieto atribúty by ste si mali dôsledne zvážiť. Ak sa sami neviete rozhodnúť, máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým budete mať jasnejšie v tom, aký materiál bude vyžadovať stavba vášho altánku. 

záhradný altánok z osb dosiek
Altánok nemusí byť drahou investíciou – s trochou šikovnosti sa dá vyrobiť i z pár hranolov, osb dosiek a látkového prekrytia

 

Stavba altánku: na čo sa zamerať a aké materiály použiť?

 

Miesto

Pri výbere miesta je nevyhnutné zvážiť niekoľko atribútov. V prvom rade by nemal altánok stáť príliš ďaleko od domu – teda za predpokladu, že jeho primárnou funkciou bude stolovanie. Skutočne, prenášanie jedál a nápojov cez celú záhradu by mohlo byť pomerne odrádzajúce a altánok by tak potom častejšie zíval prázdnotou, než bol reálne využitý. Zároveň je však dobré umiestniť ho od domu aspoň o niečo ďalej, aby ste získali lepší výhľad na záhradu. Nie však k susedovmu plotu – logicky, chcete nejaké to súkromie. Plánujete v altánku grilovať? Potom je dobré myslieť na umiestnenie v dosahu sietí, aspoň elektriny a pitnej vody. Samozrejme, pre umiestnenie volíme priestor rovinatý, maximálne mierne vyvýšený. Altánok nikdy neumiestňujte do dolinky, pretože by tým pádom tvoril spádovú oblasť pre všetku hromadiacu sa vodu pri prudších lejakoch, topiaci sa sneh a podobne. V neposlednom rade dajte na svoje pocity a vizuálnu predstavivosť.

samostatne stojaci drevený altánok
Záhradný altán má byť dominantou záhrady – vyberte mu vhodé a praktické miesto

 

Podklad

Následne si podľa plánovanej veľkosti, tvaru a využitia altánku vyberáme miesto, na ktorom vytvoríme základy, ktoré budú slúžiť buď na ukotvenie nosných trámov, alebo aj ako celý podklad altánku. Altánok môžeme umiestňovať i na vopred vybudovanú terasu, v ktorej len v miestach nosných trámov vyberieme zopár dlaždíc a vložíme betónové pätky. V prípade osemuholníkového typu s drevenou podlahou sa ako podklad odporúča voliť betónové pásy či terče. V prípade celobetónového podkladu nezabúdame na tzv. roznášaciu platňu, pod ktorú umiestnime vrstvu štrku. Platňa rovnomerne roznáša zaťaženie z hmotnosti osôb a zariadenia altánku. Nezabúdajte však na to, že sa netýka samotnej hmotnosti konštrukcie. Tá sa zachytáva vždy samostatne – v betónových pätkách. Treba dbať i na vhodnú izoláciu proti vlhkosti, napríklad z asfaltových pásov. Na roznášaciu platňu následne volíme vhodné pokrytie podľa preferencií a finančných možností – na výber máme drevenú terasovú podlahu z dreveného roštu a terasových dosiek, kamennú, tehlovú či keramickú dlažbu s mrazuvzdorným a protišmykovým povrchom, prípadne jednoduchú betónovú vrstvu s náterom. Ak uvažujete o jednoduchšej a ľahšej konštrukcii, môžete použiť i zatĺkacie kovové pätky, ktoré sa zatĺkajú veľkým kladivom priamo do zeme. Tieto pätky majú puzdrové upevnenie hranolov, pričom stojky konštrukcie sa kotvia priamo do nich.

vrstvy podlahy v altánku
Postup vytvárania podkladu altánku

 

Konštrukcia

Do betónových pätiek postupne ukotvíme nosné stĺpy. V prípade drevených altánkov pracujeme s drevenými hranolmi, ktoré narežeme a obrúsime podľa potreby. Ešte pred montážou by sme ich nemali zabudnúť napustiť biocídnym prípravkom a tiež ochrániť lazúrou na drevo. Na ne ďalej pripevňujeme ostatné drevené hranoly pomocou skrutiek, závitových tyčí, strmeňov a preväzujeme vodorovnými trámami – väzníkmi. Nosné stĺpy následne tzv. “zavetrujeme” vzpernými stĺpikmi pre udržanie konštrukcie. V prípade murovaného altánku postupujeme nasledovne: do základových pätiek vkladáme železné pätky „U“ tvaru, do ktorých uchytávame drevené hranoly (nosné drevené stĺpy), ktoré budú previazané s konštrukciou strechy. Pre vytvorenie stien kladieme debniace tvárnice na základový pás, následne ich stužujeme betonárskou oceľou a plníme betónovou zmesou. Prvou možnosťou je vybudovanie plnej steny priamo z debniacich tvárnic, druhou je založenie prvých dvoch až troch radov takýmto spôsobom, pričom ďalej stenu budujeme napríklad použitím pórobetónových tvárnic (pozn.: pórobetónové tvárnice nikdy nemožno ukladať priamo na základový pás). Nosná stena následne vyžaduje uloženie drevenej pomúrnice, pod ktorú ukladáme asfaltovú lepenku, aby drevo nevlhlo od múru. V prípade plášťového altánku môžeme ako nosné stĺpy použiť pevné kovové tyče, ktoré montujeme do skeletovej konštrukcie, na ktorú následne upevňujeme ochranný plášť.

altánok vyrobený z paliet
Netradičné, no o to zaujímavejšie – čo poviete na paletový altánok?

 

Obloženie

Medzi nosné stĺpy dreveného altánku vkladáme najčastejšie drevené dosky, ktoré režeme na požadovaný tvar. Skrutkujeme ich do nosníkov a vytvárame buď plnú alebo polovičnú stenu. Následne podľa preferencií môžeme jednotlivé časti i zaskliť bezpečnostným sklom, čo sa však odporúča prenechať do rúk odborníkov. Kreativite sa tu medze nekladú. Základný skelet z drevených hranolov môžete napríklad vyplniť len tzv. “zábradliami” tak, že medzi jednotlivými latami necháte voľný priestor, alebo napríklad moderne – paletami. Tie režeme podľa potreby a upíname do seba pomocou skrutiek. Táto forma vyzerá veľmi esteticky v prepojení s paletovým sedením a stolom. V prípade murovaného altánku vytvárame steny z tvárnic, ktoré potom omietame klasickou omietkou alebo používame obkladový kameň. Každej takejto stavbe svedčí i „facelift” zo zelene. Použite popínavé rastliny, na polovičné steny umiestnite kvetináče s muškátmi či inými kvetmi. Dosiahnete tak ešte krajšieho výsledku, ktorý bude do vašej záhrady pasovať ako… hranol do pätky v predošlom kroku. :-)

kvetinový altánok
Konštrukcia altánku nemusí zostať odkrytá, prispôsobte ju vašej záhrade, napríklad potiahnutím rastlinami.

 

Strecha

Materiál, ktorý bude potrebný na strechu altánka sa tiež líši podľa toho, ako si predstavujete jeho finálny vzhľad. Tvar strešnej konštrukcie vyplýva síce z pôdorysu stavby, avšak jej podoba je na vás – rovná či pod jemným uhlom, prípadne klasická „áčková“? Pri drevenej stavbe postupujeme opäť za pomoci hranolov. V prípade áčkovej strechy osádzame krokvy na väzníky, v hrebeni ich spájame preplátovaním. Následne ich spevňujeme dvojicami vodorovne do stredu kladených dosák – klieštinami. Pokrývame debnením z opracovaných dosiek podobne, ako pri stenách altánku. Pre hydroizoláciu následne používame asfaltovú lepenku a strechu z bokov oplechovávame, aby sa zamedzilo nadvihovaniu krytiny vetrom. Na záver kladieme šindeľ, a to smerom zdola nahor. Druhou možnosťou je pokrytie vodorovne latkami, na ktoré následne položíme polykarbonátové dosky. Využiť však môžete i množstvo iných materiálov – od pomerne drahších alternatív, akými sú napríklad sklo či čoraz populárnejšie zelené strechy, až k lacným a často využívaným paletám či osb doskám. Obľúbené je aj pokrytie tzv. „plášťom“ – krycou plachtou, ktorá sa dokonale vyníma v kombinácii s bočnými paravánmi. Nikdy však nezabúdajte na dostatočne pevné uchytenie, ktoré zabráni hromadeniu dažďovej vody v plachte a jej následnému pretrhnutiu.

drevený altánok s plachtovou strechou
Jednoduché zastrešenie sa ponúka vo využití odolných textílií – plachtové altánky naberajú na popularite 

 

Praktické rady na záver

Ak sa chystáte na stavbu altánku, určite sa najskôr inšpirujte. Dnes je na internete mnoho zdrojov, ktoré vás môžu inšpirovať k novým, neobvyklým riešeniam. Dôležité je si však preštudovať aj osvedčenú klasiku, typy stavieb, ktoré sú dnes často a s obľubou využívané v mnohých záhradách.

Nezabúdajte si vyhľadať podrobné obrázkové návody, ako jednotlivé typy stavieb krok po kroku zrealizovať. Odporúčame sa tiež vždy poradiť o konkrétnom riešení s fundovaným odborníkom.

Pozor! Na Slovensku je altánok, ktorý má nadzemnú konštrukciu pevne spojenú so zemou, považovaný za drobnú stavbu, ktorú je treba ohlásiť na príslušnom stavebnom úrade. K stavbe teda vieme prejsť až po jej riadnom schválení.

zdieľaj