5 odpovedí na otázky, ktoré si kladiete pri rozhodovaní: pomôžeme vám vybrať tú správnu garáž

29.4.2021
zdieľaj
Pri kúpe domu s garážou je to jednoduché. Čo však robiť, ak sa garáž rozhodnete zadovážiť dodatočne? Zo širokého výberu, ktorý dnes trh ponúka, by sa nejednému zatočila hlava. Ak vás zaujali moderne pôsobiace garáže a prístrešky z dreva, no stále pochybujete o ich izolačných či ochranných vlastnostiach, spoľahlivosti, prípadne vhodnosti pre vás, radi vám pomôžeme s rozhodovaním. Vďaka nášmu malému sprievodcovi bude ďalší výber hračka.

Sú dizajnové, skvele doplnia každý moderný dom. Sú ľahko dostupné a ich stavba je rýchla. Reč je o montovaných garážach a drevených prístreškoch. Ako je to však s ochranou pred vplyvmi počasia, vlhkosťou a mrazom? Čo cena, potreba stavebného povolenia, aké rozmery by mala garáž  mať? Na tieto i ďalšie často kladené otázky vám radi odpovieme.

1. Montovaná garáž – áno, či nie?

Väčšina pochybností, ktoré sa všeobecne k drevostavbám viažu, smeruje k ich životnosti a odolnosti. Je však potrebné uvedomiť si, že všetko záleží od kvality použitého dreva, správnej hrúbky stien a kvality vyhotovenia. Ak sú všetky tieto podmienky splnené, jediným aspektom, ktorý by mohol pri výbere skutočne zavážiť, je estetická stránka. Sú jednoducho domy, dizajnu ktorých lahodia skôr murované či kovové garáže s fasádou. Vo všetkých prípadoch však platí, že záleží najmä od umiestnenia garáže na pozemku, teda ak sa garáž rozhodnete postaviť vzadu za domom, nemusíte pri výbere brať ohľad na to, ako ladí s celkovým výzorom domu. V tomto prípade vyhráva praktickosť.

drevená garáž pri modernom dome
K niektorým typom domov sa drevená garáž nemusí hodiť, iné však krásne doplní

Stavba drevenej garáže, riziká a výhody tohto typu

Medzi najväčšie výhody rozhodne patrí moderný vzhľad, perfektne dopĺňajúci drevený obklad, kameň, tehlu i základné farby štandardných fasád. V ďalšom prípade je to, napríklad v porovnaní s murovanými garážami, cenová dostupnosť a rýchlosť zhotovenia. Základnú drevenú garáž dnes nájdete pokojne s cenovkou pod 3 100 eur, pričom u vás na pozemku môže stáť už o 4 – 8 týždňov. Takáto garáž navyše nepotrebuje nijaké základy, ako je to v prípade betónových a kovových typov. Úplne postačí pevná podkladová plocha, ideálne betónová doska, aby sa zabezpečilo rovnomerné rozloženie hmotnosti automobilu a statika celej stavby. U mnohých typov zvládnete montáž aj bez potreby extra zručností, čo vám vie ušetriť financie i čas s hľadaním fundovaných odborníkov, na rozdiel od stavby murovanej garáže. Pozor, pri výbere zložitejších typov si garáž radšej odporúčame objednať priamo s montážou. Riziká sa totiž naskytajú práve v tejto súvislosti: zle spevnený podklad či neodborná realizácia vedia výrazne skrátiť životnosť stavby. Pri výbere je potrebné dbať tiež na kvalitu použitého dreva a hrúbku stien. Tá by mala v ideálnom prípade predstavovať minimálne 44 mm. Pri rozhodovaní sa o druhu dreva je potrebné zadovážiť si typ s dostatočnou hustotou, aby dokázalo odolať nielen vplyvom počasia, ale i škodcom, ako napríklad hmyzu, plesniam a hubám.

A čo drevená garáž svojpomocne?

Prečo nie? Teda, za predpokladu, že máte dostatočné skúsenosti a „kutilské” nadanie. Nezabúdajte však všetko poriadne vymerať, zakúpiť radšej drahšie, no kvalitnejšie a tým i trvácnejšie a odolnejšie dosky, zhotoviť solídny podklad, vybrať správny typ okien a garážovej brány a na záver všetko správne zmontovať. Ak však máte pochybnosti, zo skúsenosti vám radíme radšej siahnuť po službách odbornej montáže. Stovka ušetrených eur sa totiž razom môže zmeniť na pár stoviek či dokonca tisícov škody a to vám za to rozhodne nestojí.

stavba drevenej garáže
Stavba montovanej garáže je pre šikovné ruky hračkou

2. Ako zistiť, či je montovaná garáž zateplená?

Garáž má potrebné tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré ochránia nielen automobil, ale i všetko náradie a vybavenie, ktoré sa sem rozhodnete umiestniť za predpokladu, že hrúbka stien dosahuje hodnoty 44 mm (viac informácií o profiloch nájdete tu) a garážová brána, prípadne i okná dobre tesnia. V tomto prípade odporúčame vyberať okná z dvojitého skla. O správne doliehanie sa postará odborník pri montáži. Takto vybavenú garáž už nie je potrebné ďalej zatepľovať a pre dlhodobé používanie v rôznych poveternostných podmienkach je absolútne bezpečná.

  

profil drevenej garáže pri výstavbe
Hrúbka stien je základom odolnosti stavby

3. Čo v prípade, že potrebujem viac priestoru? Existuje drevená dvojgaráž?

Dnes je ponuka drevených garáží tak rozmanitá, že nie je problém nájsť garáž pre dve autá. Ďalšou alternatívou môže byť kúpa dvojkombinácie – garáže s prístreškom. V prípade, že potrebujete garáž využiť i na uskladnenie pneumatík, bicyklov či náradia voľte alternatívy stredných rozmerov. Určite si vyberiete typ, ktorý bude svojou veľkosťou i dispozíciou vyhovovať vašim potrebám.

4. Potrebuje montovaná garáž stavebné povolenie?

Záleží od veľkosti garáže. Stavebné povolenie je totiž spravidla potrebné pre akúkoľvek stavbu väčšiu ako 25 m2, pri menších stavbách s výškou do 5 m sa zaobídete bez neho za predpokladu, že garáž nepredstavuje jedinú stavbu na pozemku. Viac o stavebných povoleniach v súvislosti s drevostavbami s dozviete tu. V prípade potreby za vás však pri využití našich služieb stavebné povolenie radi vybavíme my.

5. Oplatí sa viac prístrešok na auto či drevená garáž? 

To je opäť záležitosťou osobného vkusu a potreby. Vo všeobecnosti garáž poskytuje lepšie možnosti ochrany pred kritickými výkyvmi počasia, vandalizmom, úplne zamedzí vzniku korózie a podobne. V dnešných časoch a lokálnych podmienkach často pre parkovanie auta dokonale poslúži i jednoduchý prístrešok.

drevený prístrešok pre auto
Drevený prístrešok je jednoduchším a finančne menej náročným riešením

V tomto prípade zvoľte skôr drevený prístrešok na auto pri dome

Ak máte starší typ auta, ktoré nikdy garážované nebolo, nemáte v susedstve problémy s vandalizmom, nepotrebujete extra úložný priestor alebo pri dome nemáte dostatok miesta pre garáž, pokojne siahnite po prístrešku. Táto alternatíva poteší nielen milovníkov rýchlych a jednoduchých riešení, ale i vašu peňaženku. Cena jednoduchého, no vysokokvalitného kúsku totiž neprekročí ani hranicu 2 100 eur. V prípade, že potrebujete skôr menšiu stavbu s priestorom na parkovanie, iste oceníte možnosť praktickej kôlne na náradie s prístreškom.

Ako vybrať pre drevený prístrešok na auto rozmery, aby splnil účel a nezabral veľa miesta?

Za predpokladu, že hľadáte miesto pre zaparkovanie jedného auta, siahnite po rozmere 18 m2. Ak máte autá dve, prípadne chcete prístrešok využiť i na odkladanie bicyklov, dreva a pod., ako ideálnym riešením sa javí dvojprístrešok.

Vsaďte na dvojkombináciu – ku garáži i montovaný drevený prístrešok v cene

Radi by ste získali krytý priestor, ale garáž pre jedno auto neposkytuje dostatok miesta? Zadovážte si dvojkombináciu! Jedno auto zaparkujete vo vnútri, druhé pod prístreškom. Prístrešok využijete i v prípade, že zvažujete umiestnenie polokrytej terasy či oddychovej zóny, prípadne potrebujete získať k menšej garáži ďalší úložný priestor, napr. na drevo, bicykle a pod. 

Ako je to v tomto prípade? Treba na prístrešok stavebné povolenie?

I v tomto prípade stavebné povolenie pri väčšine prístreškov pre jedno auto nie je treba, keďže ich radíme medzi stavby s rozlohou menšou ako 25m2 a s výškou do 5 m. Pozor, v prípade dvojprístrešku je však stavebné povolenie potrebné, a to i v prípade, že stavbu umiestnite na pätky.

drevený prístrešok pre dve autá s kôlňou
 Prístrešok pre dve autá v kombinácii s kôlňou na náradie

Záverom

Drevená garáž je skvelým doplnkom moderných i klasických stavieb rodinných domov. Ponúka sa v prevedení pre jedno i dve autá, prípadne ako dvojkombinácia s prístreškom. V prípade hrúbky stien 44 mm a výroby z kvalitného dreva disponuje vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou, má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Finančnou, časovou i realizačnou náročnosťou predčí murovanú garáž, na väčšinu jednoduchých typov nie sú potrebné základy a dokonca ani stavebné povolenie. Dnes však mnoho ľudí volí i jednoduchšiu cestu – drevený prístrešok, ktorý v mnohých prípadoch postačí ako ochrana pre auto i ako úložný priestor za priaznivejšiu cenu. Výber je už len na vás, veríme však, že teraz v tom máte o trochu jasnejšie.

opravovanie motocykla v garáži
Okrem úložného priestoru získate i miesto na majstrovanie
zdieľaj