Neuveríte, no drevený záhradný domček sa dá využiť aj takto!

14.6.2021
zdieľaj
Bežne záhradný domček slúži na uskladnenie náradia, nábytku či bicyklov. Vedeli ste však, že dnes sa už ponúka aj mnoho iných možností? Pozrite sa na prehľad rozličných využití, ktorý sme si pre vás pripravili.


 

Dôležité je uvedomiť si, aký účel chceme drevenému domčeku dať, a až potom vyberať spomedzi jednotlivých typov. V článku vám preto ukážeme niekoľko možností využitia a odporučíme i typ domčeka, ktorý sa na jednotlivé účely hodí najlepšie.

moderný záhradný domček s hliníkovými oknami
Domček s terasou ocenia všetci milovníci letných grilovačiek i pokojných popoludňajších posedení 

Drevený záhradný domček a možné spôsoby jeho využitia

1. Záhradný domček na náradie, nábytok či bicykle

V prípade klasického použitia záhradného domčeka ako úložného priestoru je potrebné zvážiť, koľko predmetov a akého charakteru potrebujete v priestore umiestniť. V prípade, že do domčeka plánujete odložiť pár kusov pracovného náradia a kosačku, úplne postačí jednoducho riešený typ menších rozmerov. V prípade využitia ako zimného úložiska záhradného nábytku, niekoľkých bicyklov, kolobežiek či lyží sa radšej poobzerajte po väčšom rozmere. Podobne však nemusíte voliť veľmi prepracované typy s veľkými oknami.

bicykel uložený v záhradnom domčeku
 Obľúbené využitie záhradného domčeka ako úložného priestoru

2. Domáca dielňa alebo hobby creative záhradné štúdio

Či už ste oduševneným cyklistom, ktorý si každoročnú predsezónnu prípravu urobí poctivo sám, automechanikom-samoukom alebo len nadšencom domáceho kutilstva, predstava vlastnej dielne vám určite vyčarí úsmev na tvári. Nezabúdajte však, že spôsob využitia domácej dielne by mal definovať jej základné vlastnosti a parametre.

Stolárska dielňa vs. priestor pre kreatívnu tvorbu 

Ak do domčeka potrebujete umiestniť stroj na spracovanie dreva, prípadne sa venujete sochárstvu či hrnčiarstvu, určite potrebujete viac priestoru ako umelkyňa pletúca macramé, maliarka alebo dizajnérka. V prípade kreatívnej činnosti by ste mohli oceniť typ s veľkými presklenými oknami  dostatok svetla je základ a príroda v záhrade môže byť skvelou inšpiráciou pre vašu umeleckú tvorbu!

dielňa v záhradnom domčeku
Zriaďte si v domčeku vysnívanú dielňu

3. Ideálne miesto na home office


Uplynulý rok bol dôkazom toho, že nehľadiac na supermoderné vybavenie office-ov a perfektné riešenia kancelárskych priestorov, občas musí jednoducho stačiť pracovný stôl v pracovni či kreslo v obývačke. Nebolo by fajn vymeniť štyri steny za vôňu dreva a skvelý výhľad do záhrady? O čo viac, ak pracujete na „voľnej nohe” 365 dní v roku aj bez pandemickej situácie. V objatí prírodných materiálov a zelene sa každému z nás pracuje lepšie. V tomto prípade opäť postačí menší typ, ideálne však s dostatkom zdrojov prirodzeného svetla, prípadne i útulnou teraskou na ranné predpracovné rozjímanie pri šálke horúcej kávy.

zariadená pracovňa v záhradnom domčeku
Pracujte efektívnejšie v záhradnej pracovni

4. Oáza pokoja (nielen) pre návštevu

 Je úplne jedno, aký neporiadok máte práve v dome  – neohlásená návšteva vás už nezaskočí.. Každá návšteva si rada posedí v príjemnom prostredí s množstvom dekorácií a zelene. S domčekom vybaveným exteriérovou terasou navyše získate možnosť podvečerných posedení pri zapadajúcom slnku, prípadne priestor pre organizáciu skvelej grilovačky. Vnútri si môžete napríklad zriadiť malú praktickú kuchynku. Myslite však potom na pripojenie domčeka ku všetkým potrebným prípojkám (voda, odpad, elektrina). Posedením cez deň to však končiť nemusí, záhradný domček môže totiž pokojne slúžiť i ako externá hosťovská izba.

posedenie v záhradnom domčeku
Oddýchnite si po celom dni  v očarujúcom prostredí

5. Detský kútik alebo vysnívaná herňa pre deti


Dokonalý rodič je ten, ktorý sa vie plne ponoriť do detského sveta fantázie. Externý priestor pre malé rozprávkové  kráľovstvo je dokonalým riešením v prípade, ak máte v dome len menšie detské izbičky, prípadne potrebujete priestor pre aktivity, ktoré sa v interiéri domu z rôznych príčin odohrať nemôžu. V záhradnom domčeku nájdete možnosť pre zostavenie preliezačiek, prípadne perfektnú detskú klubovňu. Pamätáte, ako ste v detstve túžili po tajnom hrade so zákazom vstupu pre dospelých? Splňte tento sen svojim ratolestiam! Postačí aj ten najmenší typ domčeka. S veľkosťou však rastie nielen možnosť využitia, ale i úložného priestoru. Len si to predstavte… v detskej to už nikdy nebude vyzerať ako po výbuchu.
 

 herňa pre deti v záhradnom domčeku
Splnený sen všetkých detí? Drevená herňa!

Neviete sa rozhodnúť? Prepojte viacero využití.


Vytvorte si v domčeku zimnú záhradu, v ktorej si zriadite svoj kreatívny kútik či miestečko pre home office. Využite jednu polovicu ako úložný priestor, v druhej smelo majstrujte! Zriaďte si tu zimnú záhradu a na terasu umiestnite pohodlné posedenie pre návštevu. Spojte preliezačky s možnosťou odloženia hračiek, korčúľ či bicykla, z ktorého jedno dieťa už vyrástlo, no druhému je stále veľký. 
Možností je neúrekom a okrem spomínaných využití existuje ešte kopec riešení, vďaka ktorým záhradný domček premeníte na perfektné miesto pre prácu či relax. Veríme, že sme vás inšpirovali a záhradnému domčeku vymyslíte využitie presne podľa svojich potrieb.

zimná záhrada s posedením v záhradnom domčeku
Zimná záhrada spojená s miestnosťou pre návštevy
zdieľaj