Vyberáte, prepočítavate, lámete si hlavu... Ako však spoznať kvalitnú drevostavbu?

11.5.2021
zdieľaj
Drevostavby sa v posledných rokoch ukázali ako výhodná investícia pre páry, rodiny aj samotných staviteľov. Malý záhradný domček, ktorý je oproti tomu tehlovému skladný, je charakteristický aj pevnými základmi, priedušným materiálom, úsporou energie a inými výhodnými vlastnosťami, ktoré vás môžu osloviť. Ak premýšľate nad kúpou drevodomu alebo záhradnej chatky, nebojte sa siahnuť hlbšie do vrecka a investovať do kvalitných materiálov. Pri prezeraní susedných trhov možno narazíte na niekoľko produktov za podozrivo nízke ceny. Má však aj drevo dovezené z okolitých krajín kvalitu, ktorú hľadáte a požadujete?

Kvalitný záhradný domček z Poľska?

Ak ste sa rozhodovali o kúpe drevostavby a zablúdili ste aj na stránky poľských e-shopov, pravdepodobne ste rýchlo pochopili, že hľadáte viac ako vám tieto obchody dokážu poskytnúť. Nachádza sa tu iba malá ponuka záhradných domčekov s prekvapivo nízkou cenou. Rozmanitosť, vďaka ktorej by ste si vedeli váš vysnívaný domček vyskladať podľa vlastných predstáv chýba. Hľadali ste záhradný domček s terasou alebo bez? Túžite po prístrešku? Chceli by ste viacero miestností? Žiadna z možností však v týchto e-shopoch nie je dostupná a vy ste teda rozhodnutí uskromniť sa. Pravdou však je, že stačí svoje vyhľadávanie rozšíriť a siahnuť aj po domácich distribútoroch, ktorí ponúkajú stavby zo severských drevín. Investícia do týchto modelov býva síce nákladnejšia, ale zároveň aj z dlhodobého hľadiska omnoho výhodnejšia.

moderná drevená chata
Pri rozhodovaní o kúpe stavby z dreva nie je vždy vhodné hľadať najlacnejšie alternatívy, pretože práve tie nemusia zodpovedať vašim požiadavkám na kvalitný produkt.

Drobné drevárske spoločnosti sídliace práve v Poľsku vyrábajú svoje produkty z tamojších dostupných materiálov. Tými sú najčastejšie borovica a smrekovec, ktoré sú síce vhodné na výrobu drobného nábytku, na masívnejšie kúsky či dokonca pevné konštrukcie drevostavieb však kvalitatívne nie sú ani zďaleka dostačujúce. To je dôvod, pre ktorý tieto materiály v našej ponuke nenájdete. Namiesto toho pri prehliadaní môžete vidieť výrobky z pomaly rastúcich severských drevín. Pýtate sa, prečo nepodľahnúť lákavej cene lacného dreva?

Zmena farby

Borovicové drevo je aj napriek svojmu svetlému zovňajšku vo vnútri tmavé. Výrobky z neho, ktoré nie sú správne ošetrené impregnáciou a lakom preto časom stmavnú do okrového odtieňa, ktorý sa do vašej záhradky nemusí vôbec hodiť. Vaše peniaze budú nakoniec „vyhodené do koša” a vy pre svoj hnev zanevriete aj na  milované záhradkárčenie. Investujte radšej do severského dreva, ktoré je naopak veľmi trvácne a navyše poskytuje voľnosť výberu pri voľbe glazúr. 

Kvalitná drevostavba a únik živice

V porovnaní so smrekovým drevom obsahuje borovicové podstatne viac živice, čo v horúcich letných dňoch môže znamenať jej únik zo stien vášho záhradného domčeka. Tento prírodný úkaz bohužiaľ nie je možné zastaviť ani farbou alebo lakom, ktoré sa pri vytekaní navyše poškodia. Pri kvalitnom severskom dreve sa s týmto problémom trápiť nemusíte a svoj domček alebo chatku môžete pokojne vystaviť aj hrejivým slnečným lúčom.

Uzliny

Poľské borovicové stromy majú v sebe v porovnaní so sibírskymi oveľa viac viditeľných tvrdých uzlín. Tie sa pôsobením suchého vzduchu sťahujú a pri väčšej vlhkosti opäť rozťahujú, čo pri konštrukciách môže spôsobiť problémy s tesnosťou spojov či dokonca popraskanie materiálu.

Drevo severského smreku, ktoré sa používa pri výrobe drevodomov, má oproti poľskej borovici zjavné výhody. Okrem iného stromy v oblasti Estónska rastú veľmi pomaly, čo znamená, že sú letokruhy bližšie pri sebe, vďaka čomu je drevo husté, pevné a veľmi stabilné. Pri kúpe záhradnej sauny, garáže alebo domu z takého dreva preto vôbec nemusíte poľavovať zo svojich nárokov na kvalitu.

farba dreva
Od kvalitnej drevostavby môžete očakávať dlhú životnosť. Nekvalitné produkty vám naopak za stále relatívne vysokú cenu poskytnú iba veľa starostí, akými sú zmena farby, netesnosti alebo únik živice.

Najlacnejšie záhradné domčeky ako lákadlo

Porovnať si ceny drevostavieb z Poľska s miestnou ponukou nie je úplne jednoduché. Ak ste to skúšali, istotne ste narazili na prekážky, ktorými boli:

Vyrobíme vám kvalitný drevodom, avšak bez bližších informácií

Spoločnosti, ktoré vyrábajú drevené stavby majú v ponuke obvykle iba niekoľko modelov záhradných domčekov, štúdií alebo garáží. Uvádzajú, že viac informácií poskytnú až po odoslaní konkrétnej žiadosti na výrobu. V takomto prípade musíte presne vedieť, čo od svojho domčeka očakávate, čo sa pri prvej kúpe často nestáva. Pri výrobkoch môžu byť chýbajúce informácie o technických špecifikáciách a cene dokonca zámerné, pretože konkurenčné spoločnosti môžu poskytovať v rovnakom balíčku služieb aj poradenstvo a dodatočný servis.

Poľské záhradné domčeky bez dôležitých podrobností

Aby ste boli schopný objektívne porovnať prístrešok na auto z Poľska s kvalitnou estónskou stavbou, je potrebné mať dostatok vstupných informácií, na základe ktorých sa môžete férovo rozhodnúť o kúpe produktu. Pri dodávateľoch, s ktorými sa v susedných krajinách stretnete, by ste márne hľadali základné údaje ako napríklad druh dreva, informácie o zasklení, funkčnosti a certifikáty kvality surovín. Prosto chýbajú. Na prvý pohľad sú to iba maličkosti, tie však ako celok tvoria záhradný domček s dlhou životnosťou. 

Prepravné náklady

Na rozdiel od zahraničných výrobcov, poľskí dodávatelia väčšinou nie sú schopní poskytnúť dopravu bezplatne. Náklady na dovoz sa počítajú na základe kilometrov, o ktorých výpočte neexistujú žiadne dodatočné informácie. Aj v tomto prípade je potrebné o údaje požiadať majiteľa webu, s ktorým je nutné komunikovať v jeho rodnom jazyku – poľštine. Často sa stáva, že prepravné náklady zmenia lacný produkt na drahú záležitosť. Pamätajte však, že pri vyššej cene dopravy by mal predávajúci kuriéra vybaviť aj vysokozdvižným vozíkom, zajednať špeciálny žeriav s hydraulickým ramenom, prípadne ponúkať možnosť profesionálnej montáže priamo na mieste vykládky.

flotila firemných vozidiel
Náklady na dopravu, ktoré sa pri prezeraní produktov nezobrazujú, môžu z lacnej stavby urobiť cenu za menšiu dovolenku.

Drevené záhradné domčeky z Poľska a ich stavba

Ak sa poriadne pozriete na ponuku záhradných domčekov od poľských dodávateľov, môžete si všimnúť, že sú často vyrábané v stojane alebo v rámovej konštrukcii. Panelový dom s hranolovým drevom, populárny pre svoju kvalitu a stabilitu, opäť chýba. Ide o veľmi odlišné konštrukcie, ktorých stavbu sa vám pokúsime priblížiť:

Konštrukcia zrubového domu

Pôvodné zrubové domy pozostávajú zo striedavo naskladaných opracovaných kmeňov stromov alebo okrúhlych guľatín. Architektonická evolúcia týchto stavieb mala za následok vývoj modernej konštrukcie guľatiny so štvorcovými trámami rôznych hrúbok. Ich jednotlivé časti sú vkladané do seba pomocou pera s drážkou a vytvárajú tak mimoriadne stabilné spojenia. V závislosti od hrúbky stien môžu byť použité dosky vybavené jednoduchým alebo dvojitým spojením pera a drážky. Na tieto spojenia nepotrebujete žiadne skrutky, klince ani lepidlo.

Konštrukcia stojana

Je známa aj ako drevená konštrukcia stojana, rámová konštrukcia alebo drevená rámová konštrukcia. Prvým krokom je zostrojenie rámu z robustných drevených stĺpikov (stĺpikový rám), na ktorý sa ako jeho obklad naskrutkujú drevené dosky. Drevo, použité ako obklad, nemá na nosnosť žiaden vplyv, takže v závislosti od požadovanej kvality môžu byť použité aj tenšie dosky. Ak pri stavbe domu alebo chatky využijete aj priečne a šikmé trámy, vaša stavba bude hrazdená, čo pre vás znamená uľahčené skrytie elektrických káblov do výklenkov domu, zníženie nákladov a zároveň aj dostatok slnečného svetla v interiéri.

skelet drevostavby
Výber konštrukcie je dôležitý najmä z hľadiska budúceho účelu vašej stavby.

Čo je lepšia voľba?

Väčšia časť zrubových výstavieb sa vďaka svojim výhodám nemení. Menšie záhradné chatky a prístrešky na náradie však môžete nájsť aj vo variantoch rámovej konštrukcie. Prečo je to tak?

  • Systém stavby tzv. „pero a drážka” ľahko zvládnete aj svojpomocne.
  • Skrutky a klince, ktoré v prírodnom materiáli pôsobia ako rušivý faktor, nie sú vôbec potrebné.
  • Zrubové domy majú vďaka masívnemu drevu a vzájomným spojom pevnejšiu konštrukciu a vyššiu nosnosť. Rámová konštrukcia však môže byť tiež veľmi stabilná, čo závisí od hrúbky, konečného počtu stĺpikov a pevnosti drevených dosiek, ktoré použijete.

Záleží iba na vás, čomu dáte prednosť. 

starodávny záhradný domček na pozemku
Aj napriek tomu, že niektoré stavby vyzerajú jednoducho, ak si nie ste istý, obráťte sa vždy na odborníkov.

Záhradné domčeky na mieru so širokou ponukou tvarov a dizajnov

Ak hľadáte záhradný domček z Poľska, pravdepodobne nájdete iba zopár dodávateľov, ktorých sortiment je veľmi obmedzený.

  1. Zatiaľ čo na trhu existuje veľké množstvo klasických aj moderných stavieb s terasami, prístavbami alebo integrovanými saunami, na webových stránkach poľských dodávateľov môžete nájsť hlavne menšie domčeky alebo altánky v tradičných tvaroch.
  2. Rozmanitú ponuku predajcov, ktorých produkty by ste mohli navzájom porovnávať by ste hľadali márne. Vybrať si môžete iba z niekoľkých modelov, na ktorých napríklad vôbec nenájdete stupňovitú strechu.
  3. Jazyk na stránkach dodávateľov je zväčša poľský. Vo výnimočných prípadoch môžete naraziť aj na preklad do nemeckého alebo anglického jazyka. Ak hovoríte inou rečou, je potrebné pri vybavovaní objednávky požiadať o preklad, čo je časovo veľmi náročné.
  4. Moderný dizajn, ktorý v posledných rokoch aj pri záhradných domčekoch nabral obrátky, v Poľsku nie je veľmi zastúpený. Ak nájdete stavbu s prvkami poslednej módy, bude to pravdepodobne iba model, s ktorými sa na tomto území obchoduje, ale takmer vôbec sa tu nevyrába. Inovatívne dizajny záhradných štúdií sa na poľskom trhu nenachádzajú vôbec.
záhradná chatka vo výstavbe
Pri výbere by vás nemala vo veľkej miere ovplyvňovať cena, ale kvalita, ktorú za uvedenú sumu dostanete.

Tipy na záver

Ak premýšľate nad stavbou záhradného domčeka, prístrešku na auto alebo pokojne aj vlastnej nehnuteľnosti, nemusíte si všetky informácie vyhľadávať svojpomocne. Obráťte sa na profesionálov, ktorí vám ochotne pomôžu vybrať dizajnový kúsok z kvalitných materiálov presne zapadajúci na váš pozemok. Rovnako sa nebojte investovať do trvácnych materiálov. Tie vám zabezpečia okrem dlhej životnosti stavby aj vašu vlastnú pretrvávajúcu radosť.

 

zdieľaj