Základné pravidlá starostlivosti o drevostavbu

2.8.2021
zdieľaj
Napriek pomerne rozšíreným mýtom o krátkej životnosti drevostavieb možno už aj na Slovensku pomaly badať, že sa stavby z dreva vďaka odbornej osvete tešia čoraz väčšej obľúbenosti. Ako to ale je so starostlivosťou o ne? Je to skutočne taká veda, ako zvyknú tvrdiť priaznivci murovanej klasiky? Poďme si to vysvetliť od základov. Tie, koniec-koncov, potrebuje i ten najmenší záhradný domček.

Drevostavba je z pohľadu starostlivosti stavba, ako každá iná. Ak necháte akýkoľvek dom či chatku bez kontroly a príslušnej údržby, skôr či neskôr spustne a schátra. Pravidelná kontrola je preto kľúčová ako pri drevostavbách, tak i v prípade murovaných objektov. Ak sa chcete zo zdravej a stále krásnej drevenej chaty či domčeku tešiť dlhé roky, je dobré dodržať týchto pár pravidiel:


Pôvod a realizácia

Ak ste si drevostavbu zadovážili práve od nás, môžete tento bod pokojne preskočiť. Na pôvode materiálu i kvalitnom vyhotovení si totiž dávame skutočne záležať.

 

Prečo na pôvode záleží 

Všetky naše stavby sú vyrobené z kvalitného severského dreva s certifikáciou udržateľnosti. Znamená to, že každý strom vyťažený za účelom spracovania na stavebný materiál je nahradený novým. Veď dnes je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým myslieť i na to, že planétu máme len jednu. I z tohto dôvodu sa môžu naše stavby zdať drahšie, avšak azda každý vie, že v prípade väčších investícií, akou je v konečnom dôsledku už i ten najmenší záhradný domček, sa šetriť neopláca. Prečo je tomu tak, píšeme podrobnejšie v tomto článku. 

ihličnatý les v hmle
 

Privezenie materiálu, zhotovenie a tepelná izolácia základov, strechy, montáž, nátery a morenie dreva

Kvalitné severské drevo, ktoré dodávame ako materiál na zhotovenie stavby, je pripravené na ošetrenie špeciálnym náterom proti poškodeniu UV žiarením a vodou. Túto starostlivosť môžete drevu dopriať ešte pred začatím stavby vlastnoručne, alebo to nechať na nás. Všetko záleží od výberu balíčka v našej ponuke. Podľa typu stavby i balíčku, ktorý si pri objednaní zvolíte, sa tiež ďalej radi postaráme o bezfarebný náter interiéru alebo farebný náter exteriéru. Drevostavby sa vo väčšine prípadov zakladajú na betónovej doske, alternatívou je ukotvenie do pätiek. V oboch prípadoch sa ďalej rieši tepelná izolácia podlahy pomocou minerálnej vlny. Na rad prichádza zhotovenie konštrukcie skeletu, dôsledné osadenie okien a dverí, celkové zateplenie. Podobne je to i so strechou, kde hrá veľkú úlohu nielen správne osadenie krytiny, ale i zateplenie a izolácia. O nič menej si nedávame záležať na odvodňovacom systéme, elektro a vodoinštalácii, systéme kúrenia a odpadu v prípade väčších stavieb. Profesionálne prevedenie je kľúčové pre dlhé zdravie stavby. Správne zaobchádzanie s materiálom a dôsledný proces realizácie je nesmierne dôležitý, preto ak nemáte dostatočné skúsenosti alebo pomoc zručných majstrov, odporúčame vám zaplatiť si za odbornú realizáciu.

 

upevňovanie drevených dosiek na strechu dreveného domčeka pomocou kladiva

Pravidelná kontrola a údržba drevodomu

Či už sa do drevostavieb vyznáte natoľko, aby ste si vlastnú postavili svojpomocne, alebo ste úplný laik, pravidelnú kontrolu by ste zvládnuť mali. Čo to znamená? V zásade je potrebné skontrolovať všetky tieto časti drevostavby:


Obvodové steny a fasáda drevodomu

Vonkajšie steny sú spravidla to prvé, čo človeku udrie do očí a tým pádom i značne vypovedá o stave stavby. Ak chcete, aby domček nepoznačil zub času, je potrebné sa o obvodové steny a fasádu patrične postarať. Každý rok po zime skontrolujte stav stien i spodných častí stavby, najmä v blízkosti tepelných izolácií. Práve tu totiž najčastejšie dochádza k vzniku prasklín. Praskliny sa môžete pokúsiť opraviť tmelom, alebo sa spoľahnúť na prácu odborníka. V prípade drevostavby s fasádou by ste ju podľa miery znečistenia mali raz za čas jemne umyť, v prípade dreveného povrchu sa odporúča pravidelné pretretie lakom. Lak na drevo zakúpite v každom dobrom hobby obchode. Túto údržbu odporúčame realizovať aspoň raz za dva roky

 

natieranie drevených stien záhradného domčeka štetcom

Strecha

Pravidelne by ste mali skontrolovať tiež strechu. Prípadné poškodenia je nutné rýchlo odstrániť, akonáhle totiž začne cez strechu zatekať, zdravie stavby sa rýchlo podlomí. Na streche sa zamerajte aj na všetky spoje. Či už ide o komín alebo kotvenie antény, presvedčte sa, že prestupy sú správne izolované. V spojoch by v opačnom prípade mohol vzniknúť priestor, ktorým vlhkosť ľahko prenikne. Strechu odporúčame skontrolovať po každej zimnej sezóne.


Odkvapy: prečo je odvádzanie dažďovej vody dôležité?


Kontrole podrobte tiež všetky klampiarske prvky, odkvapy a zvody. Tak, ako pri murovaných domoch, i odkvapy drevostavieb potrebujú pravidelne zbaviť lístia či iných nahromadených nečistôt, aby správne odvádzali všetku vodu. V opačnom prípade začne voda pretekať a môže poľahky zničiť i tú najkvalitnejšiu lazúru na dreve obvodových múrov. Prečistenie zvodového systému odporúčame realizovať každý rok na jeseň.

 

odkvap na streche drevostavby

Okná a dvere 

Okná sú kľúčovým prvkom obvodového plášťa. Skontrolovať ich treba pravidelne – funkčnosť viete posúdiť z vnútornej strany, tu sa zamerajte na to, či sa okolo okien netvoria praskliny. Nezabudnite však i na prehliadku zvonka. Raz za čas je potrebné parapety vyčistiť, rámy prebrúsiť a potešiť novým náterom. Odporúčame tiež skontrolovať škáry medzi rámami a krídlami okien, prizrite sa lepšie i gumovým tesneniam a ak by sa vám čokoľvek nezdalo, ozvite sa odborníkom. Na takúto kontrolu si nájdite čas aspoň raz ročne.


inštalácia drevených dverí do pántov

Interiér

Áno, iste chcete, aby na vašu stavbu obdivne hľadel sused, kamarát i pani poštárka. Pekný vzhľad drevodomu či chaty i po rokoch užívania je, samozrejme, chvályhodný. Vy však žijete, spíte alebo aspoň bežne fungujete vo vnútri, nezabúdajte preto i na pravidelnú starostlivosť o interiér. Okrem bežných domácich prác a malých opráv dbajte na udržiavanie správnej teploty, ktorú docielite ideálne pravidelným vetraním. Čas od času skontrolujte priestory, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s vodou, prípadne sú tu umiestnené spotrebiče pracujúce s odpadom a vodou. Jej prípadný únik  môže nielen poškodiť drevenú podlahu a steny, ale už i nepatrné množstvo dokáže nebezpečne zvýšiť škodlivú interiérovú vlhkosť. Zbežnej kontrole interiéru venujte pár minút času vždy, ako si spomeniete
 

umývadlo v drevenej kúpeľni

Kvalitná firma poskytne kvalitný servis

Napriek tomu, že sú drevostavby spoľahlivé a pomerne nenáročné, čo sa ich údržby týka, vždy sa môže vyskytnúť ojedinelý problém. Ak ste narazili na poškodenie či poruchu väčšieho charakteru, nikdy sa do jej opravy nepúšťajte na vlastnú päsť, ak nemáte dostatočné odborné vedomosti a skúsenosti. Správna a zodpovedná firma by vám mala poskytnúť nielen riadnu záruku, ale i možnosť profesionálneho servisu po jej skončení. V prípade akéhokoľvek problému so stavbou od jungla. nás preto neváhajte kontaktovať. Radi sa o to postaráme.
 

zdieľaj