Ako postaviť záhradný domček svojpomocne

16.8.2021
zdieľaj
Malá stavba, montáž ktorej zvládnete i vy. Stačí vám vhodný materiál a náradie, obrázkový návod a tento článok. Nazrite do zákulisia jungla., pripravili sme pre vás fotopostup zo stavby záhradného domčeka Magnus tak, aby ste celý proces podľa našich inštrukcií zvládli i sami.

Nehráme to na tajomné superschopnosti. Naopak, úplne rozumieme situácii, keď si domček musíte či chcete postaviť vlastnoručne. Radi vás podporíme, veď nejde o nič, čo by ste s trochou snahy nezvládli. Stačí, aby ste si našli čas a mali chuť tvoriť. Celý postup sa viaže k stavbe konkrétneho domčeka z našej ponuky, teda aj nami poskytovanému materiálu a návodu od výrobcu našich drevostavieb.


 

Ako postaviť záhradný domček, časť prvá: to, čo zvládnete sami podľa návodu

V tejto časti vám objasníme stavbu domčeka krok po kroku tak, ako uvádza obrázkový návod od výrobcu. Pripravte si nami privezený materiál s návodom a potrebné kusy náradia, ideme na to!


Čo budete potrebovať v tejto fáze:

 • materiál na záhradný domček,
 • obrázkový návod na stavbu od výrobcu,
 • náradie z balíčka od výrobcu,
 • pásy na vytvorenie izolačnej podložky,
 • meter,
 • uholník,
 • AKU vŕtačku,
 • gumové kladivo,
 • kladivo,
 • priamočiaru pílu,
 • odlamovací nôž,
 • stavbársku ceruzku,
 • vodováhu,
 • sadu bitov,
 • krížový skrutkovač,
 • ochranné rukavice,
 • rebrík. 


Návod, ako postaviť záhradný domček


1. Základový rošt

Základom celej stavby, ako už názov napovedá, je základový rošt. Pred jeho zostavením si odporúčame samotné dosky, ktoré budú neskôr jeho súčasťou, zoradiť podľa nákresu v návode. Kľúčové je dodržanie presných rozstupov a pravých uhlov, ktoré kontrolujeme za použitia metra a uholníka. Následne ich priskrutkujeme k sebe skrutkami na to určenými tak, ako sa píše v návode. Aké skrutky použiť, zistíte podľa označenia od výrobcu. Pri skrutkovaní používame AKU vŕtačku. Hotový základový rošt následne kladieme na izolačnú podložku umiestnenú na pevnom, ideálne betónovom podklade. 

základový rošt dreveného domčeka
Pri zhotovovaní roštu dbajte na dodržanie rozstupov medzi jednotlivými základovými doskami.


 

2. Stavba skeletu

Na stabilne umiestnený rošt začíname ukladať skelet. Jednotlivé dosky sú očíslované, postupujeme podľa návodu. Pevné uchytenie dosiek je zabezpečené systémom vopred frézovaných drážok, ľahko preto zapadajú do seba. Riadne uloženie každej dosky zabezpečíme údermi gumovým kladivom. Pri stavbe skeletu priebežne kontrolujeme správnosť sklonu použitím vodováhy.

stavba skeletu dreveného záhradného domčeka
Skelet zmontujete jednoducho, keďže jeho časti sú presne očíslované a vybavené systémom praktických drážok.

 

3. Osadenie zárubní, okien, dverí


Pri dodržaní postupu v skelete vzniknú otvory. Tie vyplníme osadením okien a dverí. Pri osádzaní okien je možné postupovať dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je vyskladať skelet len do určitej výšky, pričom okná vložíme do vzniknutého priestoru zhora a pokračujeme kladením zostávajúcich dosiek skeletu do výšky. Druhý spôsob sa ponúka v uložení dosiek do plnej výšky, avšak len z jednej strany. Okno sa do priestoru naň určeného následne vloží zboku a zostávajúca prázdna strana sa podľa návodu ďalej vyplní. 

Priestor na dvere vypĺňame podobne, najskôr však vložením zárubne, zloženej z troch samostatných častí (ľavá, pravá, vrchná). Zárubňu odporúčame montovať napevno, teda za použitia skrutiek. Dvere následne dokážeme do uloženej zárubne osadiť v ktorejkoľvek fáze stavby, samozrejme však až po zhotovení skeletu. 

osádzanie okien a dverí do skeletu dreveného domčeka
Okná i dvere presne zapadnú do voľných priestorov v skelete.

 

4. Osadenie strešných trámov


Ak ste zvládli zloženie skeletu, osadenie trámov pre vás určite nebude problémom. Opäť sa môžete spoľahnúť na systém vyfrézovaných drážok. Trámy teda pokladáme priečne tak, aby vyznačené časti zapadli do drážok vrchných dosiek skeletu. Tým vytvoríme kompletnú konštrukciu strechy, ktorá nám následne poslúži ako opora pri kladení strešných dosiek.

 

pripevňovanie trámov do vrchnej časti skeletu záhradného domčeka
Strešné trámy ľahko zapadnú do drážok vrchných dosiek skeletu, pre lepšie upevnenie si vždy pomôžte gumovým kladivom.

 

5. Osadenie strešných dosiek


Na vzniknutú trámovú konštrukciu pokladáme dosky tak, aby ich kraje medzi sebou opäť zapadali do drážok. Dosky priebežne pribíjame klincami o strešné trámy, aby sme zabezpečili ich dokonalú fixáciu.

 

pokladanie strešných dosiek na trámy dreveného záhradného domčeka
Strešné dosky upevňujte v požadovanom sklone pribitím klincami o strešné trámy.

 


6. Položenie podlahy

Viete, ako sa hovorí, že začať treba od podlahy? Nuž, pri hrubej stavbe záhradného domčeka ňou končíme. Je to skutočne malina. Na základový rošt, ktorý sme si zhotovili už v prvom kroku, kladieme podlahové dosky podľa návodu tak, aby ich kraje medzi sebou zapadali do dobre známych vyfrézovaných drážok. Postupne ich, podobne ako strešné dosky o strešné trámy, pribíjame klincami o základový rošt.

pokladanie drevenej podlahy na základový rošt dreveného domčeka
Pri pokladaní podlahy využijete klasické i gumové kladivo, pripravte si i AKU vŕtačku.

 

V tejto fáze máme hrubú stavbu dokončenú. Ako postupovať ďalej?


 

Stavba záhradného domčeku, časť druhá: náročnejšie práce, ktoré odporúčame vložiť do rúk odborníka

Hrubá stavba už stojí vo vašej záhrade. Domčeku však ešte chýba strešná krytina, náter a zvodový systémZjednodušene vám vysvetlíme, ako postupujeme v tejto časti procesu stavby, avšak zdôrazňujeme, že pre dlhodobé zdravie stavby a zabezpečenie správnych postupov odporúčame najať profesionála.


1. Aplikácia strešnej krytiny

V prvej fáze aplikácie krytiny si zostavíme základný pás prepojením a orezaním jednotlivých častí krytiny. Ten následne kladieme pozdĺžne s bočnou dolnou strešnou doskou. Na základový pás ďalej ukladáme daný vzor šindľa podľa pravidiel ukladania strešnej krytiny. Strecha je jedným z najdôležitejších komponentov stavby a čo i len drobná odchýlka od normy môže spôsobiť zatekanie, následné vlhnutie, vznik plesní a podlomenie zdravia nižších častí domčeka. Je tu preto potrebný grif a profesionálny prístup. Bez dostatočných znalostí a skúseností sa do tejto časti procesu radšej nepúšťajte.

  

položenie strešnej krytiny na drevené dosky strechy
Aplikácia strešnej krytiny je proces, vyžadujúci profesionálny grif odborníka.

 

2. Aplikácia náteru


Samotné drevo na stavbu domčeka je kvalitné a odolné, avšak bez ochranného náteru dlho nevydrží. Pri vytváraní objednávky si preto zvážte, či si vyberiete balíček s doručením ochrannej farby, alebo sa o jej zabezpečenie postaráte sami, kúpou balenia v bežnom hobby obchode. Nikdy však jeho aplikáciu nevynechajte! Náter je potrebné aplikovať plochým štetcom alebo valčekom, určeným na kovové nátery. Náter môžete aplikovať nielen zvonka, ale i zvnútra. Aby vydržal neporušený a zabezpečil stavbe dostatočnú ochranu, odporúčame i tento proces prenechať na odborníka.


 

natieranie stien dreveného domčeka ochranným náterom a farbou
Pre náter si vyberte vhodnú ochrannú farbu v špeciálnom hobby obchode, alebo si ju objednajte spolu s materiálom v našom balíčku.

 

3. Inštalácia zvodového systému

 

Kompletnú stavbu ukončíme nainštalovaním odkvapov. V prvom rade je potrebné vodorovne so strechou umiestniť odkvapové háky v tvare U. Pri ich montáži dodržiavame potrebné rozstupy, približne jeden meter. Do úchytov vkladáme žľaby, na ktoré následne napájame odkvapové rúry. Podobne, ako v prípade predchádzajúcich prác, i tento proces je pre laika príliš náročný, pri nesprávnej aplikácii hrozí riziko nedostatočného odvodu vody a možné poškodenie drevených stien domčeka. Zabezpečte si preto radšej službu šikovného klampiara

inštalácia odkvapov pod strechu dreveného záhradného domčeka
Správne nainštalovať zvodový systém dá zabrať, spoľahnite sa preto radšej na služby klampiara, alebo to nechajte na našich odborných pracovníkov.

 

Nemáte čas či prostriedky na najímanie rozličných odborníkov? Vyriešte všetko na jednom mieste.


Zvoľte si pri vyklikávaní objednávky balíček s privezením, montážou i doplnkovými službami. Budete tak mať istotu profesionálnej montáže hrubej stavby i zabezpečenia doplnkových prác. Na našom e-shope nájdete túto možnosť pod názvom “zhotovíme”. Vy si tak po vyložení materiálu na pozemku budete môcť spokojne vyložiť nohy, sledovať realizáciu z diaľky a tešiť sa na hotovú stavbu.
 

Upozornenie: ešte pred tým, ako si objednáte a začnete stavať drevený záhradný domček svojpomocne, uistite sa, že máte potrebné stavebné povolenie.
 


Kedy a k akým typom stavby ho treba? Dozviete sa tu.


 

zdieľaj